İşkenceyi ortaya çıkaran 5 gazetecinin yargılanmasına devam edildi

Van’da 2 köylüye yönelik işkence olayını haberleştiren 5 gazetecinin “devlet aleyhine haber yaptıkları” gerekçesiyle yargılanmalarına devam edildi.

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Adnan Bilen, Cemil Uğur, Zeynep Durgut ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi, gazeteci Nazan Sala’nın “Devlet aleyhine haber yaptıkları” gerekçesiyle “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılandığı davaya devam edildi. Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 2’nci duruşmaya, gazeteciler Bilen ve Uğur ile avukatları katıldı.

Bilen: Bedel öderiz

Geçici mahkeme heyetinin baktığı dava duruşmasında ilk olarak gazeteci Bilen söz aldı. Türkiye’de sadece son 5 gün içerisinde 50’den fazla gazetecinin yargılandığına dikkati çeken Bilen, gerçeği ortaya çıkaranların cezalandırıldığını söyledi. Bilen, “Biz de gerçeği ortaya çıkarmak için ödenmesi gereken bir bedel varsa bunu ödeyeceğiz” dedi.

Uğur: Yurttaşların helikopterden atılması olayını ortaya çıkardık

Gazeteci Uğur ise, yurttaşların helikopterden atılması olayını ortaya çıkardıklarını anımsatarak, yazdıkları haberin kişisel fikirleri sonucu yazılan kurgusal bir haber olmadığına vurgu yaptı. Uğur, yapılan haberin hastane ve görgü tanıklarının beyanlarıyla ortaya çıkarılan bir gazetecilik örneği olduğunu kaydetti.  

‘Kamu yararının yüksek olduğu bir haber yapıldı’

Avukat Erselan Aktan, kamu yararının yüksek olduğu bir haber yapıldığını ve bunun asıl hedef kitlesinin mahkeme heyeti olduğunu söyleyerek, savcı ve mahkeme heyetinin yapılan haberle yurttaşların helikopterden atılmasından haberdar olduğuna işaret etti. Avukatlar, gazeteciler üzerindeki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti.

Duruşma 21 Ekim’e ertelendi

Savunmaların ardından ara kararı açıklayan mahkeme, Zeynep Durgut’un imza verme süresinin bir aya indirilmesine, diğer gazeteciler hakkında uygulanan ayda bir imza verme ve yurt dışına çıkış yasağı tedbirlerinin ise devamına hükmetti.

Mahkeme ayrıca gazetecilerden Nazan Sala hakkında Ankara’da yürütülen bir soruşturmaya dair evrakın da dosyaya eklenmesini talep etti. Bir sonraki duruşma 21 Ekim’de görülecek.

Ne olmuştu?

Van’ın Çatak ilçesinde askerler tarafından gözaltına alınan Osman Şiban ve Servet Turgut’un 2 gün sonra maruz kaldıkları işkence nedeniyle yoğun bakımda oldukları ortaya çıkmıştı. Osman Şiban taburcu edilirken, Servet Turgut ise tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmişti. İki köylüye yönelik işkence olayını haberleriyle kamuoyuna duyuran gazeteciler Adnan Bilen, Cemil Uğur, Şehriban Abi, Nazan Sala gözaltına alınarak 9 Ekim 2020’de tutuklanmıştı.

“Devlet aleyhine haber yaptıkları” gerekçesiyle “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla haklarında dava açılan 4’ü tutuklu 5 gazetecinin yargılanmasına Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanmıştı. 2 Nisan günü görülen ilk duruşmada tutuklu 4 gazeteci serbest bırakılmıştı.

Kaynak: MA/MLSA