İskenderun’da ÇED toplantısı engellendi: 4 gözaltı

Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde bir araya gelen mahalle sakinleri, siyasi parti temsilcileri ve çevreciler, yapılmak istenen taş ocağı için düzenlenmek istenen ÇED toplantısını engelledi.

Yaşanan darbede 4 kişi gözaltına alındı.

İskenderun’a bağlı Akçay Mahallesi’nde yapılmak istenen taş ocağına ilişkin düzenlenmek istenen Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı nedeniyle jandarma ve polis mahalleyi ablukaya aldı.

Toplantı engellendi, arbede yaşandı

Mahalle meydanında toplanan yurttaşlar, siyasi parti temsilcileri ve çevreciler, toplantıyı engelledi. Engelleme sırasında yaşanan arbedede, bazı köylüler ile Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Parti Meclisi (PM) Üyesi Mert Aslanyürek ile üyeleri Çınar Taş, Belgin Ayrancı ve Yaren Sakar gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 4 SYKP’li, İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınan mahalle sakinleri ise olay yerinde serbest bırakıldı. ÇED toplantısı için gelen yetkililer, tutanak tutarak toplantıyı gerçekleştirmeden mahalleden ayrıldı. 

SYKP’den açıklama

SKYP Hatay İl Örgütü, üye ve yöneticilerinin gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

 “Doğaya, yaşama, ormanlarımıza sahip çıkmak suç değildir. Bizler ne pahasına olursa olsun havamızı, suyumuzu, geleceğimizi, doğamızı savunmaya devam edeceğiz. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın.”

MA – HATAY