HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, sokak röportajı verdiği gerekçesiyle tutuklanan yurttaş İsmail Demirbaş hakkında TBMM’de açıklama yaptı.

Gergerlioğlu, ‘İsmail Demirbaş sırf iktidarı eleştirdi diye tutuklandı. Bu akıl alır gibi değil. Ülkeyi tamamen cehenneme çeviren bir iktidar var’ dedi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendiren Gergerlioğlu, Ahmet Altan, Osman Kavala ve son olarak sokak röportajında iktidarı eleştirdiği için tutuklanan İsmail Demirbaş hakında değerlendirmelerde bulundu.

Gergerlioğlu‘nun basın toplantısından önce çıkan başlıklar şu şekilde:

Bakın artık günümüzde sokakta, işyerinde, televizyon ekranlarına düşüncelerinizi söylemeniz sizin için tehlikeli olabiliyor.

Bir vatandaş İsmail Demirbaş bakın bir televizyon kanalına iktidarın uygulamaları ile ilgili eleştirilerde bulunuyor ve ardından tutuklanmış! Sadece ifadelerini bildirdiği için İsmail Demirbaş dün tutuklandı. Bu olacak bir şey değil arkadaşlar! Ülkeyi tamamen bir cehenneme çeviren iktidar var ve insanların en ufak eleştirilerini bile cezalandıran bir iktidar var! Yaptıkları yetmezmiş gibi kendilerini eleştiren insanları anında cezaevine dolduran bu iktidara karşı mücadelemiz devam edecek.

Ahmet Altan 3 adet makale yüzünden cezaevinde

Bugün 1504 gündür Ahmet Altan maalesef cezaevinde, sırf yazdığı 3 tane makale yüzünden cezaevinde. Haksız, hukuksuz gerekçeler ile cezaevinde. Düşüncelerini beyan ettiği, hakaret etmeden düşüncelerini beyan ettiği için Ahmet Altan maalesef cezaevinde.

Osman Kavala sivil toplum aktivisti ve bir demokrasi aşığıdır.

  • Osman Kavala yine aynı şekilde sadece sivil toplum faaliyetinde bulunduğu için itham edilen, cezalandırılmaya çalışılan, muhalif olduğu gerekçesiyle darbeci ilan edilen bir sivil toplum aktivisti ve bir demokrasi aşığı insan, maalesef o da 3 yıldır cezaevinde. İnanılmaz ağır cezalar bunlar!

Demirtaş ve Yüksekdağ, ülke meselelerini dert ettikleri için cezaevindeler

  • Eski Eş Genel Başkanlarımız Sayın Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ cezaevinde ve maalesef onlarca milletvekilimiz cezaevinde, İl ve İlçe Yöneticilerimiz cezaevinde. Hep ifade özgürlüklerini kullandıkları için, basın açıklamalarına katıldıkları için, Türkiye’nin meseleleri hakkında kelam ettikleri için maalesef cezaevindeler.
  • Biz bunları kabul etmiyor ve Türkiye’nin kurtuluşunun ifade özgürlüğünün sonuna kadar kullanılması ile olacağını söylüyoruz.

“Sağlık çalışanları tükendikçe karanlık çöküyor.”

  • Türk Tabipler Birliği bir kampanya düzenledi ve şunu söylüyor: “Sağlık çalışanları tükendikçe karanlık çöküyor.” Gerçekten böyle. Sağlık çalışanları bize ulaşıyor, çok zor durumda olduklarını söylüyorlar. Vakalar artıyor, 63’ü doktor 145 sağlık çalışanı şu ana kadar hayatını kaybetmiş durumda.
  • Salgın başladıktan sonraki tablo bu maalesef ve ayrıca hastanelerde şu anda yer yok! Yoğun bakımlar dolu! Hastaneleri arıyoruz ve maalesef yer bulunamıyor! İnsanlar yoğun bakım ararken hayatlarını kaybediyorlar. Geçtiğimiz gün aradığım bir hastanede yoğun bakım sırası bekleyen 8 tane hasta vardı ve bu hastalardan en az 1’i hayatını kaybetmişti yoğun bakıma giremeden.

TTB uyarıyor MHP Genel Başkanı onlara hakaret ediyor

  • Sağlık alanında ki yönetim maalesef iyi bir halde değil. Bir panik havası oluşturmak istemeyiz ama gidişat iyi değil, kötüye gidiyor Türk Tabipler Birliği bunu görüyor, uyarıyor ama bakıyorsunuz MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli onlara hakaret ediyor. Hakaret ediyor ama sağlık çalışanları ölmeye devam ediyor! Böylesine ucuz bir siyaset ile hastalık ile burun buruna olan, ölen, acılar çeken sağlık çalışanlarına böyle bir üzücü muameleyi kabul etmiyoruz, kabul etmediğimizi de söyledik. İstedikleri kadar sağlık çalışanlarına hakaret etsinler, maalesef ölümler devam ediyor. 

Gergerlioğlu: Hazine ve Maliye Bakanı’nın kaçıp gittiğini görüyoruz

  • Hazine ve Maliye Bakanının bırakıp kaçıp gittiği bir ortam görüyoruz maalesef. Düşünün öylesine bir büyük skandal yaşadık ki; Maliye Bakanı bir akşamüstü, “Ben istifa ettim.” Diye bir sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı ve ardından herkes ne olduğunu anlayamadı, Twitter hesabı kapalıydı, düşünün siz koca Maliye Bakanı’sınız ve sosyal medyadan açıklama yapıyorsunuz, bunun bir resmi yolu vardır ama bunu da tercih etmiyorsunuz, sosyal medya hesabınız Twitter’a ulaşılamıyor, Instagram da bu açıklama duruyor.
  • Ortalık karışıyor, saatlerce ana akım medya açıklama yapmıyor, muhalif birkaç tane televizyon kanalı açıklama yapıyor. Büyük bir belirsizlik oluyor, 17-18 saat sonra Cumhurbaşkanı çıkıp bir resmî açıklama ile “Maliye Bakanı’nın istifa ettiğini.” Duyuruyor ve affı şahaneye uğradığını söylüyor. Sanki bir padişahlık rejimindeyiz. Birisi ‘Beni affet.’ Demiş, o da 20 saat beklemiş ‘Tamam seni affettik, affı şahaneye uğradın.’ Demiş.