İspanya’da OHAL 6 ay daha uzatıldı

İspanya’da OHAL, koronavirüs önlemleri kapsamında 6 ay daha uzatıldı. Daha önce 23:00 ile 06:00 arasında sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

İspanya’da OHAL 6 ay daha uzatıldı

İspanya’da OHAL parlamento tarafından, koronavirüsle mücadele kapsamında 6 ay daha uzatıldı. Ülkede hızla artan vaka ve buna bağlı can kayıpları nedeniyle bu kararın alındığı belirtildi.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, daha önce Kanarya Adaları hariç ülke genelinde saat 23.00 ile 06.00 arasında sokağa çıkma yasağının uygulanacağını duyurmuştu.

Salgından dolayı ilk olarak 14 Mart-21 Haziran arasında OHAL ilan eden İspanya, bu süreçte halka mecbur olmadıkça (işe gitmek, sağlık veya alışveriş) sokağa çıkma yasağı getirilmiş, okul, bar, restoran ve mağazalar kapatılmıştı.

İspanya’da ülke genelinde son açıklanan verilere göre 1 milyon 194 bin 684 kişi koronavirüse yakalandı. Ülkede toplam can kaybının ise 34 bin 466’ya ulaştığı duyuruldu.

25 Ekim’de OHAL ilan edilmişti

İspanya’da koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle hükümet ulusal çapta OHAL ilan etti. Tedbirler kapsamında ülkede gece sokağa çıkma yasağı uygulama yönünde karar da alındı.

Başbakan Pedro Sanchez yaptığı açıklamada, bugünden itibaren yerel saatle 23.00-06.00 saatleri arasında ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Sanchez, OHAL kapsamında bölgesel yönetimlerin bölgeler arası seyahatleri yasaklayabileceğini ifade ederken, yeni kısıtlamaların 15 günden 6 aya uzatılması için parlamentodan onay isteyeceğini açıkladı.

Halka açık toplantılar 6 kişiyle sınırlandırıldı

İspanya’da ilan edilen ulusal OHAL’den Kanarya Adaları kapsam dışında tutulurken, halka açık ve özel toplantılar 6 kişi ile sınırlandırıldı.

Öte yandan İspanya’da koronavirüs toplam vaka sayısı 1 milyon 110 bin 372’ye, toplam can kaybı ise 34 bin 752’ye  ulaştı. 

Nisan ayından ülkedeki en büyük sahra hastanesi kurulmuştu

İspanya’da, Covid-19 salgınında yetersiz kalan sağlık hizmetlerine destek amacıyla Madrid’de fuar alanına kurulan sahra (Ifema) hastanesi ülkenin en büyük hastanesi konumuna geldi.

Haber Merkezi