İspanya’da rap sanatçısı Hasel’e destek gösterileri 7’nci gününde

İspanya’da 16 Şubat’ta tutuklanan rap sanatçısı Pablo Hasel’in serbest bırakılması talebiyle başlatılan gösteriler 7 gündür sürüyor.

Sol görüşlü grupların çağrısıyla yapılan gösteriler, Katalonya bölgesinin Barselona, Girona, Lleida ve Tarragona kentlerinde organize edildi. Gösteriler özellikle ilk 5 günde olaylı geçerken, dün ve bugün daha sakin geçti.

Barselona’da kent merkezinde yürüyen yaklaşık 700 kişi, “Hasel’e özgürlük” sloganları attı. Göstericilerden birkaçı polis araçlarına ve bir karakola uzaktan taş ve şişe attı. Ayrıca Tarragona’da bir grup, Kral 6. Felipe’nin fotoğrafını yaktı. 

109 kişi gözaltına alınmış 90’dan fazla kişi yaralanmıştı

Katalonya’daki gösterilerde bu akşam gözaltına alınan olmazken, gösterilerin ilk 6 gününde 109 gösterici gözaltına alınmış, aralarında polisin de olduğu 90’dan fazla kişi yaralanmıştı. Diğer yandan İspanyol basını, gösterilerdeki olaylardan dolayı sadece Barselona kentindeki zararın yaklaşık 1 milyon avroyu bulduğunu yazdı.

Twitterda ve şarkılarında kullandığı bazı ifadelerden dolayı “terörizmi yüceltmek”, “Krala ve devletin kurumlarına hakaret etmek” gerekçeleriyle 9 ay hapis cezası alan Hasel, 16 Şubat’ta cezaevine konulmuştu. Hasel, bir davada şahidi tehdit ettiği iddiasıyla hakkındaki başka bir suçlamadan da 2,5 yıl hapis cezası aldı.

İspanyol rap sanatçısının cezaevine girmesi ülkede demokrasi ve ifade özgürlüğü tartışmalarını başlatırken, sol koalisyon hükümetinin ortakları arasında da görüş ayrılığına neden oldu.

Kaynak: AA