İspanya’da Rap sanatçısının tutuklanmasına karşı protestolar sürüyor

Rap sanatçısı Hasel’in tutuklanmasına karşı İspanya’nın bazı büyük kentlerinde yapılan eylemlerde olaylar çıkarken, başkent Madrid ve Barselona’da polis göstericilere müdahale etti.

Fotoğraf: Adria Puig/AA

İspanya’da “terörizmi yüceltme” ve “Kraliyet Ailesi’ne hakaret” suçlarından hüküm giyen rap sanatçısı Pablo Hasel’in dün polis zoruyla tutuklanıp cezaevine götürülmesine karşı Katalonya’da başlayan gösteriler ülke geneline yayılarak devam etti.

Polis ve göstericiler arasında çatışma

Madrid’deki Sol Meydanı’nda toplanan, çoğunluğunu aşırı solcu grupların ve üniversite öğrencilerinin oluşturduğu kalabalığa polis, cop kullanarak müdahale etti. Polise bazı göstericiler taş ve şişe atarak karşılık verdi. Bunun üzerine polis müdahalede ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi de kullandı.

Fotoğraf: Burak Akbulut/AA

Meydandaki kalabalığı dağıtan polis ile göstericiler arasındaki çatışmalar sokak aralarında da devam etti. Bazı gruplar, çevredeki dükkanlara zarar vererek, çöp bidonlarını ateşe verdi.

Barcelona ve Madrid’de müdahale

Benzer olaylar Barselona’da da yaşanırken, kent merkezinde toplanan göstericilere polis müdahale etti. Barselona ve Madrid sokaklarında devam eden olaylarda gözaltına alınanların olduğu, yaralıların da bulunduğu görüldü.

Bir genç gözünü kaybetti

Katalonya bölgesinde dün akşam yapılan gösterilerde 33 kişinin yaralandığı ve 15 kişinin gözaltına alındığı bildirilmişti. Plastik mermiden yaralanan bir gencin gözünü kaybettiği açıklandı.

Fotoğraf: Adria Puig/AA

Twitter hesabından attığı mesajlar gerekçesiyle tutuklandı

Hakkında 2014’ten bu yana 4 farklı suçtan kesinleşmiş mahkeme kararı ve halen devam eden bir soruşturma bulunan Hasel, Twitter hesabından attığı mesajlarla “terörizmi yüceltmek”, “devlete ve Kraliyet Ailesi’ne hakaret” suçlarından 9 ay hapis cezası almasının ardından dün sabah polis zoruyla tutuklanarak cezaevine götürülmüştü.

Hasel’in cezaevine konulması, “ifade özgürlüğünün kısıtlandığı” gerekçesiyle İspanya’daki sol koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidos Podemos başta olmak üzere ülke genelindeki sol görüşlü gruplar tarafından da eleştiriliyor.

Mahkeme infazın askıya alınmasını reddetti

Hasel’in cezasının infazının askıya alınması talebini reddeden Ulusal Mahkeme, kararında, bazı şarkılarındaki sözlerde “GRAPO, ETA ve Terra Lliure” örgütlerini öven ifadeler kullandığı için 2014’te aldığı 2 yıl hapis cezası o dönemde ertelenen Hasel’in daha sonra 2017’de “güvenlik güçlerine karşı gelme” ve 2018’de “bina basmaktan” mahkum edildiğini hatırlatmıştı.

Hasel’in tutuklanması, İspanya’da sosyal medya üzerinden yapılan yorumlarla ilgili ifade özgürlüğü tartışması başlattı. Hükümet, “nefret suçları, krallığa hakaret, İspanyol bayrağına saldırı, terörizmi yüceltme veya dini duygulara saldırı” gibi suç teşkil eden bazı konuların, Ceza Kanunu’nun dışında kalması ve bunlarla ilgili öngörülen hapis cezalarının kaldırılması için Adalet Bakanlığınca bir çalışma başlatıldığını duyurmuştu.

AA – MADRİD