İspanya’daki sahra hastanesi ülkenin en büyük hastanesi konumunda

İspanya’nın Madrid kentinde ülkenin en büyük hastanesi konumuna gelen sahra hastanesinde tedavi gören 3 bin 758 Covid-19 hastasından 3 bin 316’sının taburcu edildiği açıklandı.

Bin sağlık çalışanının 24 saat hizmet verdiği sahra hastanesinin Mayıs ayı sonuna kadar kapatılacağı belirtildi.

İspanya’da, Covid-19 salgınında yetersiz kalan sağlık hizmetlerine destek amacıyla Madrid’de fuar alanına kurulan sahra (Ifema) hastanesi ülkenin en büyük hastanesi konumuna geldi. Birinci ayını dolduran sahra hastanesinde, evsizler başta olmak üzere Covid-19 hastaları için toplamda bin 700 yoğun bakım yatağı bulunuyor. Hastanede halen 428 kişinin tedavisine devam ediliyor.

‘3 bin 758 kişi tedavi gördü’

Sahra hastanesinin direktörlüğünü yürüten doktor Antonio Zapatero, yaptığı açıklamada 22 Mart’ta hizmete giren hastanede bu zamana kadar 3 bin 758 kişinin tedavi gördüğünü belirtti. Zapatero, bu hastaların 3 bin 316’sının taburcu edildiğini söyledi.

Madrid Özerk Yönetim Hükümeti Sağlık Bakanı Enrique Ruiz Escudero da, Ifema’nın nisan ayı içinde Madrid’deki Covid-19 hastalarının yüzde 10’unu ağırladığını ifade etti.

Bin sağlık çalışanı 24 saat hizmet veriyor

Ifema’daki sahra hastanesi İspanya’nın 200 bin metrekarelik kapalı alana sahip en büyük fuar alanında kurulu. Sahra hastanesinde, vardiyalı olarak bin kadar doktor, hemşire ve diğer sağlık çalışanları 24 saat kesintisiz hizmet veriyor.

Madrid’deki hastanelerden veya otellerden Covid-19 hastalarının taşındığı İfema’da görevli sağlık personeline ücretsiz yemek ve günlük sağlık malzemesi veriliyor.

Sahra hastanesi Mayıs ayı sonuna kadar kapatılacak

Öte yandan Madrid Özerk Yönetim Hükümet Başkanı İsabel Diaz Ayuso, İfema’daki sahra hastanesinin yavaş yavaş işlevinin sonlandırılacağını belirtti. Ayuso, mayıs ayı sonuna kadar kalan hastaların hastanelere dağıtılarak hastanenin kapatılacağını söyledi.

Ayuso, Covid-19 salgınının Madrid’de ikinci bir dalga oluşturması olasılığına karşı alternatif altyapıları da etkinleştirmeyi planladıklarını ifade etti. Ifema’nın yaz boyunca bir seri reformdan geçirilmesi öngörülüyor.

İspanya’da Covid-19 salgınının en yoğun görüldüğü Madrid’de, son rakamlara göre can kaybı 7 bin 500’ü geçerken, toplamda 58 bin vaka bulunuyor.

AA – MADRİD