İspanyolca şarkının sözleri gözaltı gerekçesi

HABER MERKEZİ – Dünyanın bir çok ülkesine yayılan Şili’deki Las Tesis kolektifinin kadına yönelik şiddete karşı başlattığı danslı protesto İstanbul’da da yapıldı. Ancak etkinlikte söylenen İspanyolca şarkıdan çevrilen “Yolumda bir tecavüzcü” şarkısında kadına yönelik şiddete karşı devletin sorumluluğuna dikkat çeken ifadeler gerekçesiyle polis sert müdahalede bulundu. 6 kadın yine aynı gerekçeyle gözaltına alındı.

Şili’de feminist örgüt Las Tesis kolektifinin kadınlara yönelik cinsel saldırılara ilişkin başlattığı danslı protesto, tüm dünyaya yayılarak devam ediyor. Protesto Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun öncülüğünde dün İstanbul Kadıköy’de İskele Meydanında gerçekleştirildi. Çok sayıda kadın gözlerine siyah bant çekerek, dans yaparken söylenen İspanyolca “Yolumda bir tecavüzcü” şarkısının Türkçe’sini söyledi.

KDF Başkanı Güllü’de yerde sürüklendi

Ancak şarkının sözlerinde geçen ifadeleri gerekçe gösteren polis kadınlara eylemin yasadışı olduğu gerekçesiyle müdahalede bulunarak, kadınların müzik ve dans aletlerine el koydu. Kadınların bulundukları sokağı baştan sona iki taraftan ablukaya alan polis,
sert müdahalede bulundu. Müdahalede birçok kadın yerlerde sürüklendi. Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü de, yerde sürüklendi.

Ataselim’e ters kelepçe

Kadınlar polisin sert müdahalesine, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet gelsin cop, inadına isyan, inadına özgürlük”, “Kadınları değil, cinayeti engelle” sloganlarını atarak tepki gösterdi. Ara sokaklara dağılan kadınlar, protestolarına bir süre daha devam etti. Müdahale sırasında Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ve Kadın Meclisleri Üyesi Aşen Ece Kavas’ın da aralarında bulundu 6 kadın gözaltına alındı. Ataselim’e ters kelepçe takılması dikkat çekti. Gözaltına alınan diğer 4 kadının isimleri şöyle: Nisa Kör, Seda Elhan Barbaros, Yaprak Okatalı, Sevda Yeniköylü.

İspanyolca şarkının sözleri gözaltı gerekçesi

Emniyet Müdürlüğüne götürülen 6 kadına yönelik suçlama ise söyledikleri, Şilili Las Tesis kolektifinin danslı protestolardaki İspanyolca şarkının sözlerinde geçen “Polisler, hakimler, devlet başkanı tecavüzcü sensin” ifadeleri. Kadınların emniyetteki ifadelerinde avukatları tarafından yapılan savunmada, söz konusu ifadelerin kadına yönelik şiddette devletin, yetkililerin, kolluk kuvvetlerinin, yargının sorumluluğuna işaret edildiği, İstanbul sözleşmesinde de sabit olmak üzere kadına yönelik şiddetin yalnızca aile içi mesele değil toplumsal bir mesele olduğu ve bu sebeple devletin sorumluluğuna işaret etmek amacıyla kullanılan birebir çeviri olduğu belirtildi. Gözaltında tutulan kadınların bugün Anadolu Adliyesine getirilmeleri bekleniyor.

Öte yandan müdahale ile ilgili İstanbul Valiliği yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 7 kadının etkinliği proveke ettiği ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunduğu iddia edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Platform üyeleri tarafından düzenlenen etkinlikte yapılan dans gösterileri sonrasında atılan sloganlarda ‘tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hakimler, devlet ve başkan’ şeklinde ifadeler kullanan söz konusu gruba yaptıklarının suç olduğu, eylemi durdurmaları ve dağılmaları için makul süre tanınmıştır. Ancak, grubun dağılmamakta ısrar edip, konusu suç oluşturan sloganlara devam etmeleri üzerine, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü Kadın Grubu tarafından polis marifetiyle alan boşaltılmaya çalışılmıştır. Etkinliği provoke eden ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunan 7 şahıs Cumhuriyet Savcılığı talimatları ile gözaltına alınmıştır.”