İsrail-BAE anlaşması: Rus-Türk devriyeleri askıya alındı

Arap basınında bugün, İdlib’deki ortak devriyenin askıya alınması, Lübnan’da yeni hükümet kurma girişimleri ve İsrail-BAE anlaşması öne çıktı.  

Arap basını bugün İdlib’deki gelişmeler, Lübnan’da yeni hükümet kurma girişimleri ile BAE ve İsrail arasındaki anlaşma üzerinde durdu. İdlib’de Rus-Türk askerinin ortak devriyelerinin askıya alındığı haberlerine yer verilen Arap basınında, ABD ve Fransa’nın Lübnan’da hükümet kurma konusunda anlaştığı vurgulandı.  

El Beyan: Rus-Türk ortak devriyeleri askıya alındı 

İdlib’deki gelişmeleri ele alan El Beyan Gazetesi, “Rusya Dışişleri Bakanlığı, bölgede artan terör saldırıları nedeniyle Rusya ve Türkiye’nin, İdlib bölgesinde M4 karayolunda ortak devriyelerini askıya aldığını söyledi. Türkiye ve Rusya arasındaki ateşkes anlaşmasından ve bir milyon kişinin göç etmesine neden olan savaştan sonra Rus-Türk ortak devriyeleri başlamıştı. Rusya Dışişleri Bakanı Sözcüsü Mariya Zaharova, son terör saldırıları nedeniyle ortak devriyelerin ertelendiğini belirtti. Basın toplantısında konuşan Mariya Zaharova, teröristlerin Suriye hükümet güçlerine yönelik saldırılarını yoğunlaştırdıklarını ve güvenlik koridoru olan M4 yolu boyunca şantaj yaptıklarını bu nedenle ortak devriyelerin ertelendiğini kaydetti” ifadelerine yer verdi. 

Şarkul Avsat: ABD-Fransa Lübnan’da anlaştı 

Şarkul Avsat Gazetesi, Lübnan’daki gelişmelere ilişkin şunları yazdı: “ABD ve Fransa, Lübnan’da yeni hükümeti kurma konusunda anlaştı. ABD kongresi Hizbullah’ı konuya dahil olmaması konusunda uyardı. ABD Dışişleri Müsteşarı Sözcüsü David Hale, Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından uluslararası itaatsizliğin Lübnan’a yönelik olumsuz sonuçları konusunda uyardı.

Ayrıca teknokratlardan bağımsız tek taraflı bir hükümet kurulması çağrısında bulundu. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve David Hale görüşmesinde, ABD’li yetkili, yeni hükümetin Lübnan halkının çıkarlarına göre olması gerektiğini belirtti.  

Ancak Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, harap olan Beyrut sahiline yaptığı ziyaret sırasında güçlü kararlar alabilecek bir hükümet kurulması çağrısında bulundu. Parly, Mişel Avn’a Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Eylül başında Beyrut’u ziyaret edeceğini belirten bir mesaj gönderdi. Washington’da ise Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler Lübnan halkına desteklerini ileterek, Hizbullah’a Lübnan halkından elini çekmesi çağrısında bulundu.”  

El Arap: Dünya BAE-İsrail anlaşmasından memnun 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)-İsrail arasındaki anlaşmaya yer veren El Arap Gazetesi, “Dünya devletlerin çoğu ABD arabuluculuğuyla yapılan İsrail-BAE anlaşmasını memnuniyetle karşıladı. Aynı zamanda Uman, Bahreyn ve Mısır da BAE’nin kararına destek verdi” diye yazdı.