İsrail: Kitlesel aşılama toplumdaki bulaş oranını düşürdü

Nüfusunun yaklaşık yüzde 70’ini aşılayan İsrail’den gelen ilk sonuçlara göre aşılamanın bireylerdeki viral yükü azalttığı ve Kovid-19’un toplumdaki bulaş oranını düşürdüğü açıklandı.

Küresel olarak uygulanan koronavirüs aşılarının şiddetli hastalığı azaltmada çarpıcı bir etkisi olduğuna dair birçok kanıt bulunuyor.

Pfizer/BioNTech’in aşısıyla nüfusunun yaklaşık yüzde 70’ini aşılayan İsrail’den ilk sonuçlar gelmeye başladı.

Aşının bulaşma üzerindeki etkisini değerlendirmek için İsrailli araştırmacılar, 1 Aralık ile 30 Ocak arasında Kovid-19 teşhisi konan 16 bin 297 kişiden gelen verileri değerlendirdi. Daha sonra 60 yaş üstü ve 40 ile 60 yaş arası kişilerden gelen veriler karşılaştırıldı.

Önemli düşüş kaydedildi

İsrail’in aşılama programı 20 Aralık’ta başladı. Ocak ayının sonunda yapılan değerlendirme sırasında, genç grubun yaklaşık yüzde 25’inin, 60 yaş üstü kişilerin ise yüzde 75’inden fazlasının aşının ilk dozunu yaptırdığı belirtildi. Araştırmanın başyazarı Yaniv Erlich, beklendiği gibi, Ocak ayının son iki haftasında 60 yaş üstü bireyler için viral yükte, 40 ila 60 yaş grubuna kıyasla istatistiksel olarak önemli bir düşüş kaydettiğini belirtti.

Araştırmacılar, ilk dozun viral yükün azaltılması üzerindeki etkisini tahmin etmek için mevcut demografik verileri ve aşılama oranlarını kullandı ve virüs için testi pozitif çıkan kişilerde aşının viral yükü 1,6 ila 20 kat azalttığını hesapladı.

‘Kitlesel aşılama mutasyonun ortaya çıkmasını önlemenin tek yolu’

Bilim insanları, kitlesel aşılamanın; daha fazla mutasyonun ortaya çıkmasının önlemek ve sürü bağışıklığına ulaşmanın tek yolu olduğunu düşünüyor.

Bloomberg tarafından toplanan verilere göre şimdiye kadar aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 73 ülkede 138 milyondan fazla doz aşı uygulandı. Küresel olarak uygulanan koronavirüs aşılarının şiddetli hastalığı azaltmada çarpıcı bir etkisi olduğuna dair birçok kanıt bulunuyor.

MA