İsrail’de hükümet düştü, erken seçim Mart’ta

İsrail’de sağcı Likud Partisi ile merkez-sol Mavi Beyaz İttifakı’nın oluşturduğu koalisyon hükümeti düştü. İsrail Mart ayında yeniden erken seçime gidecek.

Gantz, Netanyahu’nun yolsuzluk davasından dokunulmazlıkla kurtulmak için seçimi istediğini ve bunun için çalıştığını savundu.

İsrail’de üç kez yapılan erken seçimlerin ardından sağcı Likud Partisi ile merkez-sol Mavi ve Beyaz İttifakı’nın oluşturduğu koalisyon hükümeti, son güne kadar gelecek yılın bütçesini belirleyemediği için düştü.

Ülkede son seçim de Mart 2020’de, koronavirüs salgının tüm dünyayı hızla sardığı bir dönemde yapılmıştı. Daha önce Nisan ve Eylül 2019’da yapılan iki seçimin sonucunda da Başbakan Netanyahu’nun Likud Partisi ile eski genelkurmay başkanı Benny Gantz’in Mavi ve Beyaz İttifakı başa baş götürmüş, iki lider koalisyon hükümetinde anlaşamayınca üçüncü kez seçime gidilmişti.

Nisan ayında kurulan ve iki yıl Netanyahu; iki yıl da Gantz’in başbakanlık koltuğuna oturması planlanan koalisyon hükümeti de birçok konuda sorun yaşadı.10 yıldan uzun süredir başbakan olan ve İsrail’de bu görevde en uzun süre kalan kişi unvanını taşıyan Netanyahu, Mart ayındaki seçimi kazanırsa altıncı kez partisini iktidara taşımış olacak.

Netanyahu: Seçimi ben istemedim

Gantz ile karşılıklı birbirlerini suçlayan Netanyahu, “Bu seçimi ben istemedim, Likud istemedi. Biz seçimlere karşı defalarca oy kullandık. Ancak maalesef Benny Gantz bizimle yaptığı anlaşmadan ve verdiği sözden döndü” açıklaması yaptı. Likud’un 23 Mart’ta yapılması planlanan seçimde “Büyük bir zafer kazanacağını” iddia etti.

Gantz ise Başbakan’ın sözlerini “Yalan” diye değerlendirdi ve Netanyahu’nun yolsuzluk davasından dokunulmazlıkla kurtulmak için seçimi istediğini ve bunun için çalıştığını savundu.

İttifaka destek azaldı

Son yapılan anketlere göre Mavi ve Beyaz İttifakı’na olan desteğin son dönemde ciddi oranda azaldığı belirtildi.

MA