İsrail’e gelen Pompeo, Çin ve İran’ı hedef aldı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında ilk yurt dışı ziyaretini İsrail’e gerçekleştiren ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, isim vermeden Çin’i hedef aldı.

Pompeo, “Siz (İsrail) iyi bir ortaksınız, bazı ülkelerin aksine bilgiyi paylaşıyorsunuz.” derken, İran’ı ise salgına rağmen “kaynaklarını terörü teşvik etmek için kullanmakla” suçladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Batı Kudüs’te İsrail Başbakan Binyamin Netanyahu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Pompeo, ikili görüşme öncesi yapılan basın toplantısında, isim vermeden Covid-19 salgınının başlangıcında bazı bilgileri saklamakla suçlanan Çin’i hedef aldı.

Pompeo, İsrail Başbakanı Netanyahu’ya hitaben, “Siz (İsrail) iyi bir ortaksınız ve bilgiyi gizlemeye ve üzerini örtmeye çalışan bazı ülkelerine aksine bilgiyi paylaşıyorsunuz. O ülke hakkında da konuşacağız.” dedi.

Konuşmasında İran’a da yüklenen Pompeo, “İranlılar bu salgın sırasında, Ayetullah rejiminin kaynaklarını terörü teşvik için kullanıyor. Bu durum, ülkeyi (İran) yönetenlerin ruhlarına ilişkin birçok şeyi söylüyor.” diye konuştu.

İsrail’in Batı Şeria’daki ilhak planı

İsrail ziyaretinin en önemli başlıkları arasında yer alan işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ile Filistin toprağı olan Ürdün Vadisi’nin “İsrail’e ilhak” planına da kısaca değinen Pompeo, “Daha yapılacak işler var ve bu konuda ilerleme kaydetmeliyiz.” demekle yetindi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu

‘Koalisyon hükümetinin göreve başlaması fırsat’

Başbakan Netanyahu ise İsrail ziyaretinden dolayı Pompeo’ya teşekkür etti. Netanyahu, kendisinin liderliğindeki koalisyon hükümetinin yarın yemin ederek göreve başlayacağını ve bunun ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı “Orta Doğu Barış Planı”nın hayata geçirilmesi için bir fırsat olduğunu savundu. Netanyahu, “Kuracağımız koalisyon hükümeti, ocak ayında Washington’a yaptığım ziyarette Başkan Trump ile mutabık kaldığımız anlayış çerçevesinde barış ve güvenliğin teşvik edilmesine katkı sağlayacak bir fırsat.” dedi.

Pompeo, Netanyahu ile görüşmesinin ardından, Mavi-Beyaz İttifakı lideri ve yeni koalisyon ortağı Benny Gantz ile de görüşecek.

AA – KUDÜS