İsrail’in Askalan kentinde enerji tesisi vuruldu

İsrail savaş uçakları, Gazze’nin merkezindeki sivillerin kaldığı ve basına ait ofislerin bulunduğu 9 katlı binayı bombaladı.

Gazze Şeridi’nden İsrail’in Askalan (Aşkelon) kentine atılan roketlerin bir enerji tesisine isabet etmesi sonucu yangın çıktı.

Gazze’den İsrail’in Askalan kentine atılan roket enerji tesisine isabet etti.

Gazze’nin merkezinde el-Cela caddesindeki el-Cevhere adlı 9 katlı bina İsrail savaş uçaklarından atılan roketlerle vuruldu. Bombardımana maruz kalan sivillerin yaşadığı binada, basına ait ofisler bulunuyor.

Hasar gören binanın yıkılmak üzere olduğu ve saldırı nedeniyle çevresindeki binalarda da büyük hasar oluştuğu belirtildi. Saldırı sonucunda can kaybı ya da yaralı olup olmadığına ilişkin henüz bilgi verilmedi. Öte yandan saldırı sonucu bölgede elektrik kesintisi yaşandı.

Yaşamını yitirenlerin sayısı 35’e yükseldi

İsrail ordusu, dün akşam da Gazze’nin batısında bulunan 12 katlı Hanadi Kulesi’ni hava saldırısıyla yerle bir etmişti. Şu ana kadar İsrail’in düzenlediği saldırılarda yaşamını yitirenlerin sayısı 35’e yükseldi.

İsrail’de enerji tesisi vuruldu

İsrail’in Walla News gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre ise, Filistinli direniş gruplarının roket saldırısında Askalan’da bir enerji tesisi vuruldu. Enerji tesisindeki bir yakıt tankının patlaması sonucunda yangın çıktığı belirtilirken, olay sonucu yaralı olup olmadığına ilişkin bilgiye yer verilmedi.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’dan çekilmesi için süre verilmişti

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te yer alan Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah Mahallesi’nden çekilmesi için dün yerel saatle 18.00’e kadar süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üzerine Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üzerine de İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik “Surların Muhafızı” adı verilen askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

Öte yandan Filistin direniş örgütleri de Gazze Şeridi çevresindeki İsrail kent ve bölgelerini roketlerle vurdu. İsrail polisi Gazze Şeridi’nden atılan roketler nedeniyle 2 İsraillinin hayatını kaybettiğini, 7 kişinin yaralandığını bildirdi.

AA – KUDÜS