İşsiz kalan müzisyenlerin sorunları Meclis’e taşındı

CHP Milletvekili Karabat, salgın nedeniyle işsiz kalan müzisyenlerin sorunlarını Meclis’e taşıyarak, Bakan Selçuk’a müzisyenler için herhangi bir destekleme planı bulunup bulunmadığını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat – AA

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle işsiz kalan müzisyenlerin sorunlarına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Önergenin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlanması istendi. Karabat, önergede, son dönemde resmi rakamlara göre salgının kontrol altına alındığı açıklanmasına rağmen bulaşı ve ölüm vaka sayılarının artmaya devam ettiğini belirtti.

‘Önlemler kısmi zamanlı çalışanların yaşam koşullarını zorlaştırdı’

Salgının kontrol altına alınabilmesi için bazı zorunlu sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikler noktasında kısıtlama kararları alındığını ifade eden Karabat, “Özellikle geçici ya da kısmi zamanlı işlerle geçinen vatandaşlarımız açısından alınan önlemler yaşam koşullarını oldukça zorlu hale getirmiştir. Sonuç olarak binlerce vatandaşımız hükümet kanalıyla ya da yerel yönetimlerden edinebilecekleri yardımlara yönelmek zorunda kalmışlardır.” diye kaydetti.

‘Müzisyenler ciddi bir mağduriyet yaşıyor’

Salgın nedeniyle lokanta, restoran, düğün salonu gibi mekânların 19 Mart itibariyle kapatılmasının birçok vatandaşı ve esnafı mağdur ettiğini belirten Karabat, şunları ifade etti:

“Bu mekânlarda müzisyenlik yapan vatandaşlarımız hâlihazırda ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır. Özellikle büyükşehirlerimizde aileleri ile birlikte düşünüldüğünde hayatını kısmi zamanlı müzisyenlik yaparak geçinmeye çalışan yüzbinlerce insanımız mağdur durumdadır. Bu vatandaşlarımızın çoğu sosyal güvenceden yoksun ve sigortasız çalıştırılmakta, kendi çabalarıyla isteğe bağlı sigorta şartlarını yerine getirenler dahi bu dönemde SGK’dan işsizlik ödeneği talep edememektedir.”

‘Tüm müzisyenlerle dayanışma geliştirilmeli’

Salgın nedeniyle birçok müzisyenin işini kaybettiğine vurgu yapan Karabat, “Karantina ve izolasyon dahilinde tüm müzisyenlerle dayanışmanın geliştirilmesi, hem onları izleyemeyen seyircilere moral verecek hem de meslek grubunun yaşadığı sorunlara dikkat çekmek açısından etkili olabilecektir.” diye belirtti. Karabat’ın önergede yanıtlanmasını istediği sorular şöyle;

1) Lokanta, restoran, düğün salonu vb. işletmelerde müzisyen olarak çalışıp Covid-19 salgının ardından bu e işsiz kalan ya da ücretsiz izine çıkarılan kişi sayısı kaçtır?

2) Lokanta, restoran, düğün salonu vb. mekanlarda müzisyenlik yaptığı halde mevcut durumda işsiz ve gelirsiz kalan insanlarımız için bakanlığınızın herhangi bir destekleme planı bulunmakta mıdır?

3) Müzisyenlik yaparak hayatını idame ettiren vatandaşlarımızın bakanlık büyesinde sunulan yardımlara başvurabilmesi mümkün müdür?

4) Kısmi zamanlı çalışan müzisyenlerin, hükümetin ya da yerel yönetimlerin sundukları yardımları edinebilmeleri için herhangi bir yasal düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

5) Salgın öncesinde müzisyenlik yapan vatandaşlarımız, isteğe bağlı sigorta şartları noktasında, SGK’ca belirlenen şartları yerine getirdikleri halde neden işsizlik ödeneğinden yararlanamamaktadır? Bu konuda yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?