İstanbul Barosu: Meslektaşlarımız Timtik ve Ünsal hayati risk taşıyor

İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi, tutuklu ve ölüm orucundaki meslektaşları Timtik ve Ünsal’ın hayati risk taşıdığına vurgu yaptı.

Baro, dosyalarının adli tatil başlamadan önce Yargıtay tarafından incelenmesinin kritik önemde olduğuna dikkat çekti.

Avukat Aytaç Ünsal ve Avukat Ebru Timtik

İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi, tutuklu ve ölüm orucundaki meslektaşları Ebru Timtik ve Selçuk Kozağaçlı ile dün yaptıkları görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, “Timtik ve Kozağaçlı’nın da aralarında bulunduğu Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu’ndan toplam 18 avukat hakkında usul ihlalleriyle dolu bir yargılama sonucunda hükmedilen onlarca senelik hapis cezaları, 1 Haziran 2020’den bu yana Yargıtay’ın önündedir.” denildi.

Açıklamada, Avukat Ebru Timtik’in adil yargılanma talebiyle başlamış olduğu ölüm orucunun 198’inci gününde, Burhaniye’de tutuklu bulunan avukat Aytaç Ünsal’ın ise 167’inci gününde olduğu hatırlatıldı.

‘Yargıtay’ın incelemesi kritik önemdedir’

Gelinen aşamada meslektaşlarının hayati risk taşıdığına vurgu yapılan açıklamada, “Dosyalarının adli tatilin başlangıcından önce Yargıtay tarafından ivedilikle incelenmesi kritik önem arz etmektedir.” diye kaydedildi. Açıklamanın devamında şunları kaydedildi:

“Yargıtay önünde yürütülen yargılamada meslektaşlarımızın adil yargılanma hakkının gerekliliklerini ve savunma hakkının etkili bir şekilde kullanılmasını sağlayan güvencelerin gözetilmesinin ceza hukuku ve insan hakları hukukunun yanında ‘yargının kurucu unsurlarından olan savunmanın’ bir gereği olduğunu önemle yeniden hatırlatırız.”