İstanbul KHK’liler Platformu: 86 KHK’li intihar etti!

İstanbul KHK’liler Platformu, tüm yurttaşlara seslenerek, “Gelin bu KHK virüsünün kaynağını kurutalım. Kurutalım ki bir daha hiç kimsenin canını yakamasın” dedi.  

İstanbul KHK’liler Platformu, “KHK’lar bizim 4 yıldır süren pandemimizdir” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Eminönü İskelesinde açıklama yaptı. Basın metnini, işine geri dönme talebiyle 836 gündür Zeytinburnu Belediyesi önünde eylem yapan Kenan Güngördü ve Meki Kaplan okudu. 

KHK’lilerin dört yıldır salgın sürecinin getirdiği bütün olumsuzlukları yaşadıklarına yer verilen açıklamada, salgınla birlikte dört yıldır yaşadıklarının üzerine yeni sıkıntılar eklendiği belirtildi.

İstanbul KHK Platformu üyeleri

Salgının getirdiği farklılık sonucunda yaşadıkları hukuksuzlukları yurttaşların anlama ve destek verme zamanı geldiği ifade edilen açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü pandemiyi ilan ettiğin de yaşadığınız şok ve şaşkınlığı hatırlıyor musunuz?

Biz de KHK’ler ilan edildiğinde aynı şoku yaşadık. Üstelik ismimiz ve kimlik bilgilerimiz birer virüs taşıyıcısı gibi resmi gazetede ve internette yayınlanmıştı. Vebalı muamelesi görmüş ve halen de görmeye devam ediyoruz” denildi. 

‘Daha çok insan etkilenecek’

Yurttaşların salgının bitmesini beklediği gibi kendilerinin de ülkeye evrensel hukuk normlarının işletildiği ve adaletin gelmesini beklediklerini dile getiren açıklamada,“KHK’lar bizim pandemimizdir. Toplum buna tepkisiz kaldıkça bu virüs daha çok insanı etkileyecek, belki yarın KHK virüsü size de bulaşacaktır.

KHK virüsü öldürmez demeyin sakın. Bugüne kadar resmi rakamlara göre 86’sı intihar vakası olmak üzere 554 KHK’li vefat etmiştir” denildi.  

Açıklamada, “Gelin bu KHK virüsünün kaynağını kurutalım. Kurutalım ki bir daha hiç kimsenin canını yakamasın. Biz dört yıldır bu mücadeleyi veriyoruz. Hepinizi bu meşru ve demokratik mücadelemize destek olmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı. 

MA