İstanbul Newrozu Yenikapı’da kutlanacak

İstanbul’da Yenikapı’da 20 Mart’a yapılmak istenen Newroz kutlamasına izin verildi.

Hakların Demokratik Kongresi (HDK) öncülüğünde İstanbul’da bu yıl 20 Mart’ta “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla düzenlenecek olan Newroz kutlamasına İstanbul Valiliği tarafından izin verildi.

Kutlama Yenikapı Miting alanında 20 Mart’ta saat 11.00’da yapılacak.

HDP’den Newroz’a katılma çağrısı

HDP İstanbul İl Örgütü, tüm kent halkını 20 Mart’ta Yenikapı’da kutlanacak Newrozu’na katılıp, barış çığlığını yükseltmeye davet etti.

Parti binasında yapılan açıklamada İl Eşbaşkanları Elif Bulut ve Erdal Avcı, Merkez Yürütüme Kurulu üyesi Ferhat Encü, Parti Meclisi üyesi Murat Kalmaz yer aldı. 

Bulut: Halkların özgürlüğü için Newroz’a

Yaptığı konuşmada Newroz kutlamalarının önemine değinen HDP İl Eşbaşkanı Elif Bulut, tüm İstanbulluları 20 Mart’ta Yenikapı Meydanı’na beklediklerini ifade etti.  8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ndeki coşkuyu Newroz’a ve 1 Mayıs’a taşıracaklarını belirten Bulut, “8 Mart çalışmalarını büyük bir coşkuyla yürüttük. Aynı heyecanı kadınlarla Newroz alanlarında yaşayacağız. Bu ülkenin, bu toprakların kaderini belirleyecek olan halkların bütünlüğüdür. Newroz da bu buluşmanın adıdır. Yıllardır, barışın, adaletin özgürlüğün, eşitliğin vurgusunu halklar birlikte Newroz alanlarında yaparlar. Bizler de İstanbul halkları olarak Yenikapı Meydanı’nda gerçekleştireceğimiz buluşmayla, birlikte kazanmanın getireceği hisle bütün halkları Newroz’da buluşmaya, bütünleşmeye çağırıyoruz. Biz kadınlar özgürlüğümüz isyanımız için diyerek Newroz alanlarında olacağız. Aynı zamanda tüm halkları Newroz alanlarında barış çığlıklarını yükseltmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

MA