İstanbul Şehir Üniversitesi devredildi

HABER MERKEZİ – İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet iznini geçici olarak durduran YÖK, üniversitenin idaresinin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devredildiğini bildirdi.

YÖK, yaptığı açıklamada, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin faaliyet iznini geçici olarak durdurduğunu bildirdi. Açıklamada, üniversite idaresinin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesi’ne devrine karar verildiği belirtildi. Üniversitenin devrine ilişkin gerekçe olarak ise, üniversitenin mevcut mali durumunun eğitim öğretim faaliyetini sürdürülemeyecek hale getirdiği, öğrencilerin, akademik ve idari personelin mağduriyetini büyüteceği ve eğitim-öğretim faaliyetlerinin aksamasının artık kaçınılmaz hale geldiğinin anlaşılması olarak gösterildi.

Öğrencilerin mağdur olamaması için azami dikkat ve hassasiyet gösterileceğinin belirtildiği açıklamada, “Marmara Üniversitemizin de Yükseköğretim Kurulunun bu dikkat ve hassasiyetine sahip çıkacağını başta öğrencilerimiz olmak üzere kamuoyuna saygı ile duyururuz” denildi.

Marmara Üniversitesi’nden açıklama

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü de konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Yükseköğretim Genel Kurulunun 19 Aralık’ta yaptığı toplantıda, İstanbul Şehir Üniversitesinin idaresinin garantör üniversite olan Marmara Üniversitesine devrine karar verdiği belirtildi.

Marmara Üniversitesinin, İstanbul Şehir Üniversitesindeki eğitim-öğretim ve akademik faaliyetleri ilgili mevzuat çerçevesinde yürüteceğinin ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi: “İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinin hakları Marmara Üniversitesinin garantörlüğü altındadır. Öğrencilerimizin herhangi bir mağduriyetle karşılaşmaması için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınacağı hususunu başta öğrencilerimiz ve aileleri olmak üzere bütün kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

İstanbul Şehir Üniversitesi iddiaları

Bilim Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi’ne devlet tarafından 400 dönümlük arazi tahsis edildiği daha sonra ise arazinin bedelsiz olarak üniversiteye devredildiği iddia edilmişti. Ayrıca üniversitenin inşaatına başlamak için araziyi teminat göstererek kredi kullanıldığı iddia edilmişti. İddialara ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında karşılıklı suçlamalar yapılmıştı.