İstanbul Sözleşmesi görsellerle milyonlarca insana ulaştı

Kadının İnsan Hakları -Yeni Çözümler Derneği, 12 bölüm 81 maddeden oluşan İstanbul Sözleşmesi’ni “nedir?”, “kimi korur?”, “kimden korur?”, “nasıl korur”, “nerede korur?”, “neye karşı korur?” şeklinde hazırladığı görsellerle özetledi.

Dernek, süren tartışmaların sözleşmenin bilinmediğini gösterdiğine vurgu yaparak, görsellerle milyonlarca insanın sözleşmeye erişiminin sağlandığını belirtti.

AK Parti iktidarının “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” kısa adıyla İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın çekileceğine dair girişimlerine karşı kadın aktivist ve kadın örgütlerinin çeşitli eylem ve etkinlikleri de devam ediyor.

Kadınlar, değil sözleşmeden çekilmek aksine kadına yönelik şiddetle mücadelede çok etkili bir araç olan sözleşmenin etkin bir şekilde uygulanmasını istiyor. Bu kapsamda Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği de, 12 bölüm 81 maddeden oluşan İstanbul Sözleşmesi’ni hazırladığı görsellerle anlaşılır şekilde özetledi.

‘Tartışmalar sözleşmenin bilinmediğini gösterdi’

Çalışmaya ilişkin bilgi veren Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği’ndeki kadınlar, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden imza çekmesinin konuşulduğu bu günlerde yapılan araştırmaların sözleşmenin kapsamının, amacının aslında insanlar tarafından bilinmediğini gösterdiğine işaret etti.

‘Sözleşmenin hayati olduğu bilgisini aktarmayı amaçladık’

Kadın ve LGBTİ+ örgütleri olarak sözleşmeyi anlatmak için uzun süredir çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirten kadınlar, çalışmayla sözleşmenin şiddetle mücadele için hayati olduğu bilgisini aktarmayı amaçladıklarını anlattı.

Kadınlar, dernek olarak sözleşmeyi, daha anlaşılır kılmak için hazırladıkları görsellerle İstanbul Sözleşmesi “nedir?”, “kimi korur?”, “kimden korur?”, “nasıl korur”, “nerede korur?”, “neye karşı korur?” gibi temel bir dille anlatmak istediklerini belirtti.

‘Sözleşme milyonlarca insana erişti’

Kadınlar, şunları ifade etti: “Kısa sürede sosyal medyada görünür içeriklerden biri haline geldi bu cevaplar ve milyonlarca insana erişti. Bunda çizimleri hazırlayan Ceren Suntekin’in ve grafik tasarımları yapan Feyza’nın katkısı da çok büyük. Biz mücadelemiz için doğru bilgiyi erişilebilir kılmayı çok önemsiyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması, şiddetle mücadele için önlemlerin alınması, etkili politikaların yürütülmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Derneğin İstanbul Sözleşmesi’ni özetlediği görseller ise şöyle: