İstanbul Sözleşmesi ile ilgili yeni Cumhurbaşkanı kararı

İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından 1 Temmuz 2021’de sona ereceğine ilişkin yeni bir Cumhurbaşkanı kararı daha Resmi Gazete’de yayımlandı.

Fotoğraf: Tunahan Turhan/Depo Photos

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden 19 Mart’ta gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla çıktığının duyurulmasının ardından sözleşmeye ilişkin bir Cumhurbaşkanlığı kararı daha yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda, Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye Cumhuriyeti bakımından feshedilen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin sona erme tarihinin 1 Temmuz 2021 olarak tespit edildiği belirtildi.

Kararın, 9 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3’üncü maddesi gereğince verildiği belirtildi.

‘Bu karar bizim değil’

Kadın Koalisyonu, sosyal medya hesabı Twitterdan yaptığı paylaşımda, “Bu karar bizim değil! Kadınların kararına göre Sözleşme hiçbir tarihte sona ermeyecek.” dedi.

‘Ancak Meclis kararıyla Sözleşmeden çıkılabilir’

Başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm kesimleri tarafından Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmesine ilişkin karar tepkiyle karşılanmıştı. Türkiye’de 340’ı aşkın örgütün yer aldığı Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), İstanbul Sözleşmesi’nin Meclis’te oybirliği ile onaylandığına işaret etmiş, “Ancak toplumsal mutabakatla ve Meclis kararıyla Sözleşme’den çıkılabilir.” demişti.

EŞİK, ayrıca Avrupa Konseyi’ne, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme girişiminin iç hukuka aykırı olduğunu belirterek, yapılan bildiriminin yasallığını ve uluslararası hukuk açısından etkilerini incelemesi için çağrıda bulunmuştu.

Avrupa Konseyi üyesi 27 ülkeden ortak açıklama

Birleşmiş Milletler’den (BM) eleştiriler gelirken, ABD ve birçok Avrupa ülkesi kararı kınayan açıklamalar yapmıştı. Son olarak, Avrupa Konseyi üyesi 27 ülke, 31 Mart 2021 günü Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını kınayan ortak bir açıklama yayınlamıştı.

Kadınların, karar öncesi ve sonrası İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıktığı eylem ve etkinlikler ise sürüyor.

Yeni1Mecra