‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’ diyen kadınlara dava

İstanbul Sözleşmesi’ne dair açıklama yapan Ankara Kadın Platformu üyesi kadınlara ve haberi takip eden MA muhabiri Eylem Akdağ’a dava açıldı.

Ankara Kadın Platformu’nun 12 Ağustos tarihinde iktidarın İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmesine karşı yaptığı açıklamada yer alan kadınlar hakkında dava açıldı. Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Arzu Kurt, Toplumsal Hukuk Grubu’ndan avukat Sevinç Hocaoğulları, Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk ve haberi takip eden Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Eylem Akdağ’ın da aralarında bulunduğu 33 kadın hakkında “2911 sayılı gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet” gerekçesiyle 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis isteniyor. 

İddianamede Ankara Kadın Platformu da “yasal kuruluşu olmayan Ankara Kadın Meclisi organizesi” olarak lanse edildi.

İddianame, Ankara 28’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk duruşma 7 Haziran’da görülecek.

Ne olmuştu?

Ankara Kadın Platformu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden imzasınının geri çekilmesi tartışmalarına karşı, Kolej Metro çıkışında Yaşam Zinciri eylemi düzenlemiş, eyleme polis sert müdahalede bulunmuştu. Kadınlar darp edilerek gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Haber takibi yapan MA muhabiri Eylem Akdağ da polis tarafından gözaltına alınmış ve aynı gün serbest bırakılmıştı.

MA