‘İstanbul Sözleşmesi’nin tartışılması erkeklere teşvik, kadınlara tehdittir’

Kısa adı EŞİK olan Eşitlik İçin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin 4. maddesine şerh konulması yönünde AKP MYK’da tartışılmasının bile “şiddet uygulayan erkeklere teşvik, kadınlara tehdittir” uyarısını yaptı.

EŞİK, 18 Ağustos Salı Günü AKP MYK’sında İstanbul Sözleşmesi’nin tartışılmaya devam edileceği yönündeki haberler hatırlatılarak, buna göre “Sözleşme’nin ‘Temel haklar, eşitlik ve ayrımcılık yapılmaması’ konusunu düzenleyen 4’üncü maddesine şerh bildirimi yapılmasının öne çıkan seçenek olduğu söylenmektedir” denildi.

EŞİK, kadına karşı şiddetle ilgili İstanbul Sözleşmesi’nin sürekli gündemde tutularak tartışılmaya devam etmesinin sakıncalarını şöyle sıraladı:

Şiddete uğrayan kadının cesaretini kırıyor

“Şiddet uygulayan erkeklere teşvik, tüm kadınlara tehdittir. Sözleşmeyi ve yasayı uygulamamak için direnmekte olan tüm kamu görevlilerine ‘talimat’ niteliği taşımakta ve sadece maruz kalan bir çok kadının devlet mekanizmalarına başvurma cesaretini kırmaktadır.”

Herkesi ve ilgili tüm kurumları İstanbul Sözleşmesi’ne yapılmak istenen bu müdahalelere karşı harekete geçmeye çağıran EŞİK, “Hiçbir ayrımcılık yapılmaksızın toplumun tüm bireylerine uygulanması konusunda dayanışmaya” davet etti.