İstanbul Tabip Odası ve İBB Başkanı İmamoğlu’dan ‘tam kapanma’ çağrısı

Kovid-19’dan hayatını kaybeden Dr. Ümit Erdem için düzenlenen anmada İstanbul Tabip Odası ve İBB Başkanı İmamoğlu, salgına karşı kapanma çağrısında bulundu.

İmamoğlu, hastanelerdeki yer bulma talebinin kendilerine kadar ulaştığını belirterek, “En az 2 ya da 3 hafta kapanma çağırısı yapıyoruz. Bu aşamada vatandaşın ve esnafın yaşadığı sorunları devlet çözmelidir.” dedi.

İstanbul Tabip Odası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybeden Dr. Ümit Erdem’i İstanbul Fatih’te bulunan Şehzadebaşı Tıp Merkezi binası önünde andı. Saygı duruşunun yapıldığı anmada, “Artık yeter, ölümleri durdurmak için tam kapanmak şart” pankartı açıldı. Anmaya İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı. 

 Saip: İktidar algıyı değil salgını yönetsin artık

İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip

Anmada konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip, Eylül ayının başından beri salgın için gerekli önlemlerin alınmadığını belirterek şunları ifade etti:

“Verileri şeffaf paylaşmayarak, yeterli tedbirler almadan salgını yönetemeyen iktidar algıyı değil salgını yönetsin artık. İlk olarak hastanelerin ve sağlık ekiplerinin sırtındaki yükün azalması ve hastanelerde elverişli bir hizmetin gerilebilmesi için tam kapanmaya girilmesi gerekiyor, bu öncelikli bir şart.”

Kovid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesi için de çağrıda bulunan Saip, kibirli yönetimi bırakıp salgını kontrol altına almak için gerekli yöntemlerin uygulanması gerektiğini söyledi. 

İmamoğlu: En az 2 ya da 3 hafta kapanma çağrısı yapıyoruz

Daha sonra konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Erdem ailesine ve bütün sağlıkçılara baş sağlığı dileyerek, zor günlerde seferberlik duygusuyla hareket etmenin en gerekli prensip olduğunu söyledi. Hastalığı yenecek olan şeyin ortak bir akıl ve bilim olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“En az 2 ya da 3 hafta kapanma çağırısı yapıyoruz. Bu aşamada vatandaşın ve esnafın yaşadığı sorunları devlet çözmelidir. Büyük devlet vatandaşın sıkıntılarını aşan bir devlettir, biz de büyük devletiz. Hiçbir vatandaşın anlamadığı tavırlarla bu durumu aşmaya çalışmak nedir ben anlam veremedim.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

‘Hastanelerde yer bulma konusundaki istekler bize kadar ulaşmakta’

Bir haftadan fazla bir süredir bazı tedbirlerin alındığını ancak bunun salgını azaltamadığını sözlerine ekleyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Hastanelerde yer bulma konusundaki istekler bize kadar ulaşmakta ve buna cevap bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Kurum içinde binlerce çalışanımız Kovid-19 ile mücadele ediyor, onlarca çalışanımız hayatını kaybetti. Derhal sıkı bir kapanma ile bu sorunu azaltarak toplumu rahatlatarak ama aynı zamanda bu kapanma esnasında vatandaşımızın esnafımızın maddi manevi yanında olarak bu sureci hep beraber toparlamalıyız.”

MA – İSTANBUL