İstanbul Üniversitesi geri adım attı

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, öğrencilerin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararını aldı.

HABER MERKEZİ – İstanbul Üniversitesi, 31 Aralık itibariyle kahvaltı öğününü kaldırdığı, öğrencilerin indirimli yemek hakkını ise 3 öğünden bir öğüne düşürdüğü kararında geri adım attı. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Üniversite Rektörlüğü, 2020 yılı başında bütçe kısıtlılığı nedeniyle hiç arzu etmedikleri halde yemekhane ile ilgili yeni bir düzenleme yapma ihtiyacının hasıl olduğunu savundu.

Yeni düzenlemenin bütçe yetersizliğinden kaynaklı yapıldığının belirtildiği açıklamada, “Üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir” denildi. Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Gelişmeleri yakından takip eden, öğrencilerimizin dilekçelerini değerlendiren ve taleplerini dinleyen Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır.”

Rektörlüğün öğrencilerin yoğun talebi üzerine bütçe harcama planını yeniden gözden geçirdiğinin ifade edildiği açıklamada, “Diğer hizmet alanlarından kısarak yemek hizmetinin aynı şekilde devamını sağlamıştır. Önceliğimiz her zaman öğrencilerimizdir. Onların güven içerisinde, sağlıklı ve huzurlu şekilde eğitimlerine devam etmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.” diye kaydedildi.

Ne olmuştu?

İstanbul Üniversitesi, 31 Aralık itibariyle yemekhane ile ilgili karar aldı. Kararda, öğrencilerin indirimli yemek hakkı 3 öğünden 1 öğüne düşürüldü. Öğrenciler daha önce 3 öğün yemeği indirimli olarak 3,5 TL’ye alırken, kararla sadece bir öğünü bu fiyattan alabilecekti. Öğrenciler, eğer ikinci bir öğün yemek isterse, bu yemek için 18,50 TL ödemek zorunda kalacaktı.

Öğrenciler bu karar üzerine “Müşteri değil, öğrenciyiz” diyerek yemekhaneyi boykot ederek, üniversite yönetiminin kararını geri çekmesini istedi. Hukuk Fakültesi önünde toplanan öğrenciler, Rektörlüğe doğru “Nitelikli ve ucuz yemek herkesin hakkıdır” pankartı açarak yürüdü.

Karara itiraz dilekçesi vermek isteyen öğrenciler üniversitenin tarihi kapısına “Öğrencisi açken tok yatan rektör bizden değildir” pankartı astı. Öğrencilerin üniversiteye girmesi çevik kuvvet polisleri tarafından engellenmek istendi. Polisin kalkanlarıyla öğrencileri iterek coplarla müdahalede bulundu. Öğrenciler, “Müşteri değil, öğrenciyiz” sloganlarını attı. Yaşanan müdahalenin ardından öğrencilerin bir kısmı üniversiteye alındı. Öğrenciler taleplerini içeren dilekçeleri Rektörlüğe verebildi.

Diğer üniversitelerden de çok sayıda öğrenci karara karşı İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin yanında yer aldı. Öğrenciler kararın geri çekilmemesi halinde boykot kararı almıştı. Sosyal medya üzerinden de üniversitenin yemek zammına çok sayıda tepki gösterilmişti.