İstanbul Valiliği’nden Boğaziçi eylemlerine karşı ‘yasak’ hatırlatması

İstanbul Valiliği, Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önü ve çevresinde toplanma çağrıları yapıldığını belirterek, Sarıyer ve Beşiktaş ilçelerinde alınan yasak kararını hatırlattı.

Valilik, etkinlik çağrılarının kamu sağlığını tehlikeye atacağını savunarak, güvenlik güçlerinin görevlerinin başında olacağını bildirdi.

İstanbul Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önü ve çevresinde bugün, bazı sivil toplum kuruluşları ve topluluklar tarafından sosyal medya yoluyla toplanma çağrıları yapıldığını belirtti.

‘Etkinlik çağrıları kamu sağlığını tehlikeye atacaktır’

Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde 5 Ocak’ta alınan yasak kararının hatırlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi: ” Covid-19 salgın yayılımının engellenmesi ve toplum sağlığının korunması için toplantı, miting, yürüyüş, oturma eylemi, forum, açık hava toplantısı, gösteri, basın açıklaması, konser, bildiri dağıtımı ve benzeri faaliyetlerin yapılması bir (1) ay süreyle yasaklanmıştır. Bu kararlar 5 Şubat 2021 tarihine kadar yürürlüktedir.”

Salgının henüz bitmediğinin belirtildiği açıklamada, “Bahsi geçen etkinlik çağrıları, hali hazırda devam eden salgınla mücadele önlemlerimizi ihlal ederek, kamu sağlığını tehlikeye atacaktır.” ifadeleri yer aldı.

‘Güvenlik güçlerimiz görevinin başındadır’

Azalma eğilimindeki salgın vaka sayılarının tekrar artmaması için siz vatandaşların desteğine ihtiyaçları olduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Şehrimizde büyük bir gayret ve özveriyle sürdürdüğümüz salgınla mücadelenin kesintiye uğramaması için, bütün vatandaşlarımızdan hassasiyet bekliyoruz. Güvenlik güçlerimiz, daima görevinin başındadır. Bugüne kadar her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği yetkiyle görev ve sorumluluklarını kararlılıkla yerine getirecektir.”

Yeni1Mecra