İstanbul Valiliği’nden okullarla ilgili açıklama

İstanbul Valiliği, okulların açılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, 1 Mart’ta mevcut uygulamaya devam edileceğini ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart’ta başlanabileceğini bildirdi. 

Fotoğraf: MEB

İstanbul Valiliği okullarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği belirtilerek, bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kaydedildi.

‘Tedbirler Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılacak’

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubunun (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edileceğinin belirtildiği açıklamada, “Bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir.” denildi.

‘Kabine toplantısına kadar mevcut tedbirler uygulanacak’

Açıklamada, İçişleri Bakanlığının 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiğinin bildirildiği kaydedildi.

Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemelerin de 4 ayrı risk seviyesine göre belirleneceğinin ifade edildiği açıklamada şöyle denildi:

“Bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat’tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak’tan beri uygulanan; 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir.”

Yeni1Mecra