İstanbul ve Ankara’da Sivas Katliamı anması

Sivas Katliamı anması için İstanbul ve Ankara’da bir araya gelen Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, “Topyekün saldırıların karşısında bizlerin tek seçeneği var, faşizme karşı birleşmek ve mücadele etmek” dedi.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 2 Temmuz 1993’de Madımak Otel’de 35 kişinin yakılarak katledildiği Sivas Katliamı’na ilişkin Kadıköy Rıhtım’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu’nun da katıldığı açıklamada, “Sivas’ın ışığı sönmeyecek! Mafya ve çete düzeninden, Maraş’ın, Sivas’ın, İzmir’in hesabı sorulacak” pankartı açıldı. Açıklamada, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap verecek”, “ Sivas şehitleri yaşıyor”, “Sivas’ın faili Deniz’in katili” sloganları atıldı.

‘Sivas’ı anmak gelmekte olana hazırlıktır’

Kitle Sivas katliamında yaşamını yitirenlerin adını anarak, isimlerin söylendiği sırada “yaşıyor” dedi. HDP’li Piroğlu, katliamın düne ait bir olay olmadığını vurgulayarak, “Sivas’ı ateşe verenler, Deniz’i ateş edenlerdir. Sivas’ı anmak demek gelmekte olana hazırlanmak demektir” dedi.

“Sivas’ı tekbir getirerek, göz göre göre bir güruh ateşe verdi. Ama biz biliyoruz ki Sivas’ın önünde otelin içindekileri korumak için hiç kimse bir şey yapmadı” diyen Piroğlu, “O yüzden seyredenler de en az onlar kadar sorumludur. Çünkü Sivas’takileri koruması gerekenler devletin ta kendisidir. Devlet korumak için hiçbir adım atmadı. Sadece seyretti. Katilleri biliyoruz, onları kovalamaya devam edeceğiz. Ama acı bir gerçek daha var ki bizler de seyrettik. Yapmamız gerekeni yapamadık, şehirleri ayağa kaldıramadık, insanları sokağa dökemedik. Yeni Sivaslar yaşansın istemiyorsak, seyirci kalmayacağımızı, halkı ayağa kaldıracağımızı bildirmemiz gerekecek” diye konuştu.

‘Unutturmayacağız’

Ardından açıklamayı emek ve demokrasi güçleri adına Zeynep Çelik okudu. Çelik, katliamı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirterek, “Sivas Katliamı, ardından gelen Gazi katliamı gibi Alevilerin toplumsal mücadeledeki varlığını pasifize etmek için düzenlenmiştir. Alevi, Kürt, Ermeni gibi Türk-Sünni kimliği dışındaki kimliklere mensup halklara yönelik yapılan katliamlar bu ülke siyasetini dizayn etmede kontrgerillanın sıkça başvurduğu yollardandır” diye belirtti.

Faşizme karşı birleşmek

“Topyekun saldırıların karşısında bizlerin tek seçeneği var, faşizme karşı birleşmek ve mücadele etmek” diyen Çelik, saldırılara karşı birlikte mücadele etmenin önemine dikkat çekti. Çelik, “Geleceğimizi, onurumuzu, özgürlüğümüzü kazanmak için bir araya gelmek, örgütlü mücadeleyi, ortak mücadeleyi yükseltmektir. Katliamlar tarihine son vermenin yolu da budur” ifadelerini kullandı.

Açıklama atılan sloganlarla son buldu.

ANKARA

Ankara’daki siyasi parti ve demokratik kitle örgütleri de Sivas Katliamı’nın 28’inci yılı nedeniyle Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde anma etkinliği düzenledi. Anma etkinliğinde, “Karanlığa meşale olanlar küllerinden yeniden doğarlar. 2 Temmuz Madımak Katliamı unutma unutturma” yazılı pankart asıldığı ve katliamda yaşamını yitiren 33 kişinin fotoğrafının yer aldığı sergi düzenlendi.  Akşam saatlerine kadar açık olan sergiyi çok sayıda kişi ziyaret etti.

Anma etkinliğini düzenleyen kurumlar, resim sergisinin yer aldığı Mimarlar Odası Ankara Şubesi önünde basın açıklaması düzenledi. Açıklamada konuşan Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube Başkanı Mustafa Karabudak, “Roboski’de 34 Kürt, savaş uçaklarının bombalarıyla katledilmiştir. Savaşa karşı barışı savunan 103 canımızı Ankara Garı önünde gerçekleştirilen bombalı saldırıda yitirmiştik. Yine Suruç’ta barışı ve kardeşliği savunmak isteyen 33 anarşist ve sosyalist genç bombalı saldırıyla katledildi. Diyarbakır, Antep başta olmak üzere Sur, Cizre, Nusaybin’de onlarca canımız katledildi. Karanlığa meşale olanlar, küllerinden yeniden doğar” dedi.

‘Devlet yaptığı katliamlarla yüzleşsin’

Katliamın ana davasının 2012 yılından zaman aşımına uğratıldığına dikkati çeken Karabudak, “Gelinen süreç firari üç katil yakalanmadığı için onlar üzerinden devam etmektedir. Üç katil Almanya’dadır ve adresleri bellidir. Ancak katliam sanığı olarak haklarında kırmızı bülten çıkartılmadığı için yakalanıp iade edilmemektedir.  Bizler Aleviler, Kürtler, Sol, Anarşist, Sosyalist, Demokratik güçler; ezilen, ötekileştirilen ve yok sayılanlar olarak, bizlere yapılan bütün katliamların hesabını soralım. Devlet yaptığı tüm katliamlarla yüzleşmelidir. Yüzleşmek hakikatin ortaya çıkmasıdır. Gerçek suçluların adalet ve hakikat önünde hesap vermesidir” ifadelerini kullandı.

Anma etkinliği yapılan basın açıklamasının ardından son buldu.

Anmada yer alan kurumlar

Etkinlikte yer alan kurumlar şöyle: “Anadolu Kültür Araştırma Derneği (Aka-der), Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), (BGM), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Şube, Devrimci Anarşist Faliyetleri (DAF), Emekçi Hareket partisi (EHP), Hakların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü,  İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube, Kaldıraç, Madımak Müze Komitesi,  Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Ankara İl Örgütü, Yeşil Sol Parti, 78’liler Girişimi, SEP ve Dev-Lis.”

MA / İSTANBUL – ANKARA