İstanbul Yeşil Alanlar Çalıştayı başladı

Peyzaj çalışmalarında kentin dokusuna uygun akıllı çözümlerin ele alınacağı ‘İstanbul Yeşil Alanlar Çalıştayı’ başladı.

İstanbul Yeşil Alanlar Çalıştayı – İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu – Fotoğraf: İBB

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş tarafından düzenlenen ‘İstanbul Yeşil Alanlar Çalıştayı’ İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. “Yeşil Alanlarda Dönüşüm; Kimlik ve Sürdürülebilirlik Amaçlı Çözümler” temasıyla düzenlenen çalıştay, 2 gün sürecek. Çalıştayda, peyzaj çalışmalarında kentin dokusuna uygun akıllı çözümler ve kaynakların daha verimli kullanılması konuları ele alınarak, yol haritası belirlenecek.

‘200 bin ağaç dikme hedefimiz var’

Çalıştayın açılışında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, baraj havzalarında yoğun ağaç dikimi yapacaklarını belirterek, “200 binin üzerinde ağaç dikme hedefini arkadaşlarım ortaya koydular. Bunun, aynı zamanda İstanbul’un temiz su ihtiyacını karşılayabileceği gibi, baraj havlarının korunması, su tutumunun güçlenmesi konusunda da değerli bir işlem olacağını sizlerle paylaşmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

‘Yeşil alanları imara açan belediye olmayacağız’

İmamoğlu, müsrifliğe ve israfa son vereceklerini ifade ederek, şöyle konuştu: “Peyzaj uygulamalarında özellikle şatafata, aşırılığa müsaade etmeden, ilçe belediyelerimizle ortaklaşa çalışıp, kurumlarımızla da iş birliği yapma konusunda kararlıyız. Bu şehirde asla yeşil alanları imara açan bir belediye olmayacağız. Bunu, bu şehrin anayasası olarak altını çizdiğimiz bir madde olarak insanlarımıza sunmak istiyoruz.”

Çalıştay, 4 farklı oturumda konunun uzmanı bilim insanlarının sunumuyla devam ediyor.