İstanbul’da alanlara çıkan kadınlar mücadelede kararlı

İstanbul’un birçok ilçesinde alanlara çıkan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini protesto etmek amacıyla açıklama yapıp, yürüyüş gerçekleştirdi.

İstanbul’da kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi bizimdir’ diyerek sokaklara çıktı

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, Bakırköy Meydanı, Kadıköy Koşuyolu Parkı, Kartal İntiba önü ve Sarıgazi Demokrasi Caddesi’nde bir araya gelerek İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine karşı ses çıkardı.

KADIKÖY

Kadıköy’de bulunan Koşuyolu Parkı’nda açıklama yapan kadınlar, alanda “İstanbul Sözleşmesi bizim. Vazgeçmiyoruz! Kararı geri çek sözleşmeyi uygula” pankartı açıldı. Kampanya Grubu adına açıklamayı Semra Cebecioğlu okudu.

Her 12 saatte bir 6 kadının katledildiğini belirten Cebecioğlu, İstanbul Sözleşmesi uygulanana kadar mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Kadınların ve çocukların ölümünün asıl sorumlusunun sözleşmeye uygulamayanlar olduğuna işaret eden Cebecioğlu, “Kadınlar ve çocuklar öldürülüp, istismara uğradığı her vakada sözleşmeyi uygulamayanların da katillere ortak olduğunu haykırarak söylemeye devam edeceğiz. Sokakları bırakmıyoruz, hayatlarımızdan ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından mahalleli kadınlar Koşuyolu Parkı’ndan Mehtap Bülbül parkına kadar sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirip açıklamayı tekrar okudu.

Açıklama alkışlarla sona erdi.

BAKIRKÖY

Bakırköy Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce kadın da sözleşmeden geri çekilme kararını protesto etti. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm de katıldı. “İstanbul Sözleşmesi bizimdir vazgeçmiyoruz” pankartı arkasında bir araya gelen kadınlar “Sokaklarda örgütlüyoruz öfkemizi” yazılı dövizler taşıdı.

‘Sokaklarda haykırmaya devam edeceğiz’

Kampanya Grubu adına konuşan Şeyda Ateş, siyasal İslam’ın, gerici kadın düşmanı politikalarına karşı eşitlik, özgürlük mücadelesinden geri adım atmayacaklarını belirterek, “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararı bu ülkedeki kadınları hiçe saymak, kadın cinayetlerini görmezden gelmektedir” diye konuştu.

‘Karar yok hükmündedir’

Kadınların sokaklarda, meydanlarda ve alanlarda yaşamak istediğini haykırmaya devam edeceklerini belirten Ateş, “Bu kararı tanımıyoruz, kabul etmiyoruz! Karar, yok hükmündedir! Haklarımızın ve hayatlarımızın teminatı olan İstanbul Sözleşmesi’ni savunacağız” dedi.

Kadınlar daha sonra kollarına mor kurdele takarak bir zincir oluşturdu. Açıklama alkış ve sloganlar ile son buldu.

Öte yandan pek çok ilçede evlerinin balkon ve pencerelerine çıkan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini ses çıkarma eylemi ile protesto etti.

MA / İSTANBUL