İstanbul’da gözaltına alınan 21 kişi serbest bırakıldı

Diyarbakır’daki gözaltıları protesto etmek amacıyla yapmak istedikleri açıklama nedeniyle gözaltına alınan HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Erdal Avcı ve Elif Bulut’un da aralarında bulunduğu 21 kişi serbest bırakıldı. 

HDP İstanbul İl Örgütü, Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik gerçekleşen gözaltı operasyonlarını protesto etmek amacıyla dün İstanbul Taksim Tünel’de açıklama yapmak istedi. Açıklamaya izin vermeyen polis aralarında HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Erdal Avcı ve Elif Bulut’un da bulunduğu 22 kişiyi gözaltına aldı.

Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen 22 kişiden 21’i emniyette alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Cahit Tunar ise hakkında açılan bir soruşturma gerekçe gösterilerek bırakılmadı. Tunar’ın bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor. 

‘Hukuk reformunu bizzat deneyimledik!’

HDP İl Eşbaşkanı Elif Bulut, serbest bırakılması sonrası sosyal medya hesabından gözaltılara tepki gösterdi. Bulut, şu ifadeleri kullandı:

“Hukuk reformunun ne olduğunu bir kez daha bizzat deneyimledik. Amed operasyonunu protesto etmek için yapacağımız basın açıklamasına başlamadan darp edilerek gözaltına alındık saatler sonra hepimiz serbest bırakıldık. Hep birlikte özgürlük mücadelemizi büyütmeye devam edeceğiz.”

‘O tünel meydanında basın açıklaması yapacğız’

Eşbaşkan Erdal Avcı ise “Herkese merhaba. Hepimiz görevlerimizin başındayız. @bulent arinc’ın açıklamalarını test ettik, sonuç negatif çıktı. Birileri biliyor, HDP’nin yeri sokaklar ve meydanlardır. O Tünel meydanında basın açıklaması yapacağız, bu da böyle biline” ifadelerini kullandı.

MA – İSTANBUL