İstanbul’da gözaltına alınan 55 kişi emniyette tutuluyor

Suruç Katliamı’nın 5’inci yıldönümü nedeniyle İstanbul’da gerçekleştirilmek istenen yürüyüşe ve Ankara’da yapılmak istenen anmaya polis sert müdahalede bulundu.

İstanbul’da gözaltına alınan 55 kişinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Ankara’da gözaltına alınan 42 kişi ise gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Fotoğraf: MA

Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nde 33 gencin yaşamını yitirdiği 150 kişinin yaralandığı bombalı saldırının üzerinden 5 yıl geçti. Dün bir çok kentte Suruç Katliamı’nın yıl dönümü nedeniyle anma etkinlikleri yapıldı. İstanbul Kadıköy’de gerçekleştirilen anma etkinliğinin ardından gençlik örgütleri, Kadıköy Süreyya Operası önüne giderek açıklama yapmak istedi.

Fotoğraf: MA

Yürüyüşe müdahale edildi

Mezopotamya Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Polonya Caddesi üzerinde gençleri durduran polis, yürüyüşe devam etmekte ısrarlı olan gençlere müdahale etti. Biber gazı ve plastik mermilerle yapılan müdahalede, gruptan bazı gençler darp edilerek gözaltına alındı.

Grup, daha sonra Rıhtım ve Moda’ya sloganlar eşliğinde yürüdü. Yürüyüşe müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında bazı gençler darp edilerek yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı.

ÇHD: İki meslektaşımız darp edilerek gözaltına alındı

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kadıköy İskele Karakolu’na giden meslektaşları avukatlar Ezgi Önalan ve Gökhan Soysal’ın müvekkilleri ile görüşme talebinde bulundukları sırada darp edilerek gözaltına alındığını bildirdi. Açıklamada şunlar ifade edildi:

Avukat Ezgi Önalan darp edildi, kaşı patladı Fotoğraf: ÇHD

“Meslektaşımız Gökhan Soysal’ın da yine gözaltı takibi yapmak üzere karakola girmek istediği için gözaltına alındığı, alınırken yere yatırıldığı ve boynuna basılmak suretiyle özel olarak darp edildiğini öğreniyoruz. Üyemiz Av. Ezgi Önalan’ı işkenceyle gözaltına alan polis, arkadaşımıza, avukat olduğunu beyan etmesine rağmen ters kelepçe yapıp keyfi şekilde çantasını açarak bilgisayarına el koymuştur.”

Açıklamada, savcılığın meslektaşları dahil gözaltındaki 55 kişi hakkında bu geceyi emniyette geçirmeleri yönünde talimat verdiğinin iletildiği belirtildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, izinsiz yürümek isteyen grubun ikaz edildiği ancak grubun “mukavemet göstermesi” üzerine müdahale edildiği savunuldu. Açıklamada müdahale sonucu 55 kişinin gözaltına alındığı, gözaltına alınanlarla ilgili tahkikatın devam ettiği ifade edildi.

Ankara’da gözaltına alınan 42 kişi serbest bırakıldı

Ankara’da yapılmak istenen anmaya polis sert müdahalede bulundu Fotoğraf: MA

Ankara’da da Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin Suruç Katliamı’nın 5’inci yıldönümü nedeniyle yapmak istediği anma etkinliğine polisin sert müdahalesiyle 42 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar emniyetteki işlemlerin ardından gece geç saatlerde Gazi Mustafa Kemal Devlet Demiryolları Hastanesi’nde yapılan sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakıldı. 

Öte yandan, polis müdahalesinde Karala Dergisi’nden Şamil Parlak’ın yüz felci geçirdiği öğrenildi. Yine gözaltına alınanların hastaneye getirilmeleri esnasında polis araçları içerisinde uzun süre havasız bekletildikleri ve maske verilmediği öğrenildi.