İstanbul’da gözaltındaki 51 öğrenci serbest bırakıldı

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasını protesto amacıyla yapmak istedikleri açıklama nedeniyle İstanbul’da gözaltına alınan 51 öğrenci serbest bırakıldı.

Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü girişindeki protestolar gerekçesiyle 1 Şubat’ta gözaltına alınan 51 kişi, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. 

‘Sizi yalnız bırakmayacağız’

Öğrencileri karşılayanlar arasında bulunan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Avukat Feyzi Erçin, öğrencilere “Sizi yalnız bırakmayacağız” diyerek seslendi. Öğrencilere destek için HDP Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Hüda Kaya ile CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Mahmut Tanal, Sezgin Tanrıkulu, Serra Kadıgil ve Turan Aydoğan adliyede bekledi.

30 öğrencinin tutuklanması istendi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığındaki ifade işlemleri sona eren öğrencilerin 30’u “tutuklama”, 12’si “konutu terk etmeme” ve 9’u da “yurt dışına çıkış yasağı” şeklinde adli kontrol tedbiri talepleriyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

6’şarlı gruplar halinde farklı nöbetçi hakimliklerde sorgulanan öğrencilerin işlemleri sabaha doğru sona erdi. Tutuklanmaları istenen 30 öğrenci “yurt dışına çıkış yasağı” ve “imza verme zorunluluğundan” oluşan adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı. 

12 öğrenciye ev hapsi

Ev hapsi istenen 12 öğrenci ile yurt dışına çıkış yasağı istenen 9 öğrenci de aynı adli kontrol tedbirleri ile serbest bırakıldı. Serbest bırakılan öğrenciler alkışlarla karşılandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 51 öğrencinin “kişi hürriyetini yoksun kılma”, “kamu malına zarar verme” ve “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” suçlamalarıyla gözaltına alındığını açıklamıştı.

Kaynak: MA / AA