İstanbul’da kadınlar yasağa rağmen alanda olacak

Fotoğraf: Ezgi Görgü – Evrensel

İstanbul’da, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında yapılacak eylemin Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandığı bildirildi.

25 Kasım Kadın Platformu’nun, “Kadına yönelik şiddete, cinayete, tacize, tecavüze, cinsel istismara karşı isyanımızı büyütüyoruz” çağrısıyla Taksim Tünel’de yapılması istenen yürüyüş ve basın açıklamasının bugün akşam saatlerinde yasaklandığı bildirildi. Platform, yasağa rağmen eylemin yapılacağını duyurdu. Platform tüm kadınları saat 19.00’de Taksim Tünel’e çağırdı.


Beyoğlu Kaymakamlığının akşam saatlerinde yaptığı yasak açıklamasının ardından kadınlar sosyal medya hesaplarından da alana çıkacaklarını ve çağrılarını yinelediklerini duyurdular.

Kaymakamlığın yasak açıklamasında şunlar yer aldı:
25.11.2019 günü saat 19:00’da idaremiz Tünel Meydanda “Kadına yönelik şiddete, cinayete, tacize, tecavüze, cinsel istismara karşı isyanımızı büyütüyoruz 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde buluşuyoruz” sloganı ile (Twitter) sosyal medya hesapları üzerinden çağrılar yapıldığı tespit edilmiştir. Söz konusu toplantı ve gösteri yürüyüşü Beyoğlu Kaymakamlığının 24/11/2019 tarih ve 34255955.17381.2019/2804 sayılı kararı ile yasaklandığı kamuoyuna duyurulur.