İstanbul’da koronavirüs alarmı: Özel hastanelerde hazırlık

İl Sağlık Müdürlüğü son günlerde İstanbul’da koronavirüs rakamlarının artması üzerine Özel Hastanelerin yatak sayısını raporlaştırıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın, Türkiye’deki toplam yeni tip koronavirüs vakalarının yüzde 40’nı barındırdığını açıkladığı İstanbul’da salgın alarmına ilişkin hazırlık yapılıyor.

İstanbul’da koronavirüs hazırlığı özel hastanelerini kapsamaya başladı

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, İstanbul’da koronavirüs rakamlarının artması sebebiyle bütün özel hastanelerde pandemi için ayrılması planlanan yatak sayılarına ilişkin olarak bir doküman hazırladı.

Detaylı rapor hazırlanıyor

T24’ten İsmail Ahmet Yeniçeri’nin haberine göre, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün özel hastanelere gönderdiği “Pandemi nedeniyle il geneli özel sağlık tesisleri yatak planlaması” başlıklı dokümanda, hastanelerin “toplam yatak sayısı”, “toplam klinik yatak sayısı” ve “toplam yoğun bakım yatak sayıları” verildikten sonra, “klinik yatak” ve “yoğun bakım yatak” sayıları içinde her hastaneden pandemi için ne kadar yatak ayrılmasının planlandığı bilgisine yer verildi.

Güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, Özel Hastaneler Birliği, pandemi için ayrılması planlanan yatak sayılarının azaltılması için girişimde bulundu. Görüşmelerin sürdüğü, listeye kısa süre içinde son şeklinin verileceği öğrenildi.

Listeye göre, İstanbul’daki özel hastanelerde bulunan toplam 13 bin 288 yatağın, 2 bin 689 klinik yatağı ve 634 yoğun bakım yatağı pandemi için ayrılacak.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İstanbul’da koronavirüs vaka sayısı Türkiye’nin yüzde 40’ı

Fahrettin Koca dün yaptığı açıklamada Türkiye ve İstanbul’da koronavirüs vaka sayılarının ciddi boyutlara ulaştığını ve durumun tekrar değerlendirilmesi gerektiğini belirtmişti.

‘Riskli bir tırmanışla karşılaşıyoruz’

  • “Her şeyden önce, dışarıda geçirdiğimiz zamanı asgari düzeye indirmeliyiz. İşimiz, mecburiyetlerimiz dışında evimizde kalalım”
  • “Tedbire boş verip, seyri kendi halinde bırakırsak, kapalı ortamların da etkisiyle, kış hepimiz için bir yenilgi dönemi olur”
  • “Salgının bu devresinde, asıl ciddi sınavı kalabalığa karşı vereceğiz. Evimiz dışında, iş yerimiz dahil, başkalarıyla paylaştığımız her ortamda maske takalım. Mesafe kuralıyla birbirimizi virüsten koruyalım. Yeni vakaların önünü kesecek asıl güç bu basit tedbirlerdir.”
  • “Salgınla mücadelede halen, tedbirlerden daha güçlü silahımız yok. Biliyoruz ki bu mücadele sadece hasta tedavi ederek kazanılamaz, yayılmayı önleyerek kazanılır. Bu ise ancak ve ancak tedbirlere uymakla mümkündür. 

Haber Merkezi