İstanbul’da minibüs şoförlerinin yürüyüşüne izin verilmedi

İstanbul’da Gebze-Harem hattında toplu taşımacılık yapan minibüs şoförleri mağduriyetlerini dile getirmek için eylem yaptı.

Konvoy halinde İBB’ye gitmek isteyen şoförler ile polis arasında arbede yaşandı.

Minibüs şoförleri bir süre oturma eylemi yaptı

Harem’de toplanan Gebze-Harem hattında çalışan minibüs şoförleri, Kadıköy ile Yakacık, Pendik ve Kartal arasında taşımacılık yapan minibüs şoförleriyle Uzunçayır’da buluşup konvoy halinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önüne gitmek istedi.

Yürümek isteyen minibüsçülere müdahale

Polisin izin vermediği minibüs şoförleri, araçlarına binerek harekete geçti. Bunun üzerine yolu kapatan polis ekipleri geçişe izin vermedi. Ardından kısa bir süre oturma eylemi yapan minibüs şoförleri yürümek isteyince çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Burada da polisle minibüs şoförleri arasında kısa süreli arbede yaşandı. Minibüs sahipleri ve şoförlerinin Harem’de bekleyişi sürüyor.

‘Ailelerimize bakmakta zorluk çekiyoruz’

Gebze-Harem Minibüsçüleri Derneği Başkanı Ramiz Yılmaz, kentteki metro, metrobüs ve Marmaray gibi toplu taşıma hatlarının devreye girmesiyle ekonomik kazançlarının düştüğünü, ailelerine bakmakta zorluk çektiklerini ve mağdur olduklarını belirtti. 14 aydır İBB’ye bağlı Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğünün sorunlarını çözmediğini belirten Yılmaz, İBB’ye giderek sorunlarını çözmek istediklerini dile getirdi.

AA – İSTANBUL