İstanbul’da Suruç için ‘adalet zinciri’ oluşturuldu

Suruç Katliamı’nın 6’ncı yıldönümü nedeniyle İstanbul Kadıköy’de “adalet zinciri” oluşturan gençlik örgütleri, Türkiye’de yaşanan bütün adaletsizliklere karşı birleşik mücadele çağrısı yaptı.  

Gençlik örgütleri, Suruç Katliamı’nın 6’ıncı yıldönümü dolayısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda bir araya geldi. “Adalet zinciri” oluşturan gençler, Suruç’ta yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının ve “Suruç için adalet herkes için adalet” dövizlerini taşıdı. Eylemde sık sık, “Deniz Poyraz ölümsüzdür” sloganı da atıldı. 

Emine Şenyaşar’ın mesajı okundu

Etkinlikte 131 gündür Şanlıurfa Adalet Sarayı önünde “adalet nöbetini” sürdüren Emine Şenyaşar’ın mesajı okundu. Mesajda, “Ailemi yok edenler hak ettiği yere gidene kadar adalet mücadelemiz devam edecek. Zulüm nereden gelirse gelsin susma çünkü insanlık bunu gerektiriyor. Şenyaşar için adalet herkes için adalet.” ifadeleri yer aldı. 

‘Adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz’

Suruç Aileleri İnisiyatifi üyesi Emrah Topaloğlu, Suruç katliamı üzerinden 6 yıl geçtiğini hatırlatarak, yaşamlarını yitirenlerin düş yolcusu olduklarını belirtti. Topaloğlu, “Onları katledenler kurdukları düşten korktukları için katlettiler. Bu topraklarda bu kadar adaletsizlik varken biz sadece Suruç’un acısını dile getirmeyi zul sayıyoruz. Bu topraklarda ki bütün katliamların hesabı soruluna kadar adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi.  

‘Bütün katliamların hesabını sorana kadar vazgeçmeyeceğiz’

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi adına konuşan Mercan Doğan ise, devletin adaletsizliklere karşı ses çıkaran insanları cezaevlerine koyduğuna dikkat çekti. Suruç aileleri ve yaralılarından bazı kişilerin tutuklandığını belirten Doğan, “Tutsaklık son bulana kadar bütün katliamların hesabını sorana kadar sokaklarda olmaktan vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti. 

‘Bu mücadele yarım kalmayacak’ 

Gençlik Örgütleri adına konuşan Ferhat Ergen ise yanı başlarında yaşanan katliama sesiz kalamayacaklarını belirterek, “33 düş yolcusu bu topraklarda devrimci dayanışmanın, halklar arasında barış köprüsü kurmanın adıdır. Bizler gençlik olarak bu yolu sahipleniyoruz. Onların katillerinden adalet de beklemiyoruz. Bizim yolumuz insanca yaşamak için can verenlerin yoludur. Bu mücadele yarım kalmayacak direnenler kazanacak” ifadelerinde bulundu. 

‘Suruç’ın kavgası adalet kavgasıdır’

Son olarak grup adına hazırlanan basın metnini okuyan Meltem Çuhadar ise “Bugün Suruç için adalet demek, coğrafyadaki adaletsizliklerin her biri için ‘Adalet’ demektir. Ailesi devlet tarafından katledilen Emine Şenyaşar’ın ‘Katiller Yargılansın’ çağrısıdır, Gülistan Doku’nun kaybedilmesinin üzerindeki örtünün kaldırılması, Yeldana ve Nadira’yı katleden erkeklerden hesap sorulması, Cumartesi Anneleri’nin sesinin duyulmasıdır. Suruç’un kavgası budur. Adalet kavgasıdır.” ifadelerini kullandı.

Çuhadar, ayrıca 20 Temmuz günü gerçekleşecek olan Suruç Katliamı etkinliklerine katılım çağrısı yaptı.

MA – İSTANBUL