İstanbul’daki bazı yurtların boşaltılması istendi

İstanbul’da Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı 3 öğrenci yurdunun, Avrupa’dan gelebilecek yolcuların tedbir amacıyla karantinaya alınması için boşaltılması istendi.

Fotoğraf: AA

İstanbul İl Gençlik ve Spor Müdürlüğüne bağlı bazı yurtlarda, Avrupa’dan gelebilecek yolcuların karantinaya alınması amacıyla boşaltılması istendi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Bu kapsamda Güngören’deki Fatih Sultan Mehmet Öğrenci Yurdu, Florya Kız Yurdu ve Başakşehir’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrencilerin yurtları boşaltmaları istendi.

Öğrencilerin eşyalarını alarak yurdu boşaltmalarının ardından ekiplerce dezenfekte çalışması yapılacak. Hijyen çalışmalarının ardından Avrupa’dan gelebilecek yolcuların burada karantinaya alınması öngörülüyor. Kalacak yer sorunu yaşayan öğrencilerin diğer yurtlara nakledileceği belirtiliyor.

Valilikten açıklama

Konuya ilişkin İstanbul Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, dün bakanların katılımıyla yapılan toplantında alınan karar aktarıldı. Açıklamada şöyle denildi: “Toplantıda koronavirüs tedbirleri kapsamında Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’ya ‘geçici olarak kısa süreliğine giden veya bu ülkelerde öğrenci olarak bulunan ve ülkemize dönmek isteyen’ vatandaşlarımızdan bugün saat 17.00’ye kadar bulundukları ülkelerdeki Türk diplomatik temsilciliklerine başvuran vatandaşlarımızın Türkiye’ye dönüşleri 17 Mart Salı günü saat 24.00’e kadar sağlanacaktır.”

Açıklamada, bu kapsamda Valilik koordinasyonunda İstanbul’a gelecek vatandaşların 14 gün süreyle karantina altına alınacağı belirtildi. Bu amaçla misafir edilecek vatandaşlar için geçici olarak 3 yurdun tahsis edildiğinin kaydedildiği açıklamada, 3 yurttaki öğrencilerin ise geçici olarak diğer yurtlara yerleştirildiği belirtildi. Açıklamada, “Öğrencilerimize gösterdikleri sabır ve anlayıştan ötürü teşekkür ediyoruz.” denildi.

Umreden dönen vatandaşlar için de yurtlar boşaltılmıştı

Dün umreden dönen vatandaşların yerleştirilmesi için de Konya ve Ankara’da gece yarısı öğrencilerin yurtları boşaltması istenmişti. Boşaltılan yurtlara umreden dönen vatandaşlar yerleştirilmişti.

Tatil kararından sonra öğrencilerin yurtlarda kalabileceği açıklanmıştı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, üniversitelerin 16 Mart’tan itibaren 3 hafta süreyle tatil edilmesiyle birlikte, “Öğrenciler isterlerse yurtlarda kalabilecekler. Herhangi bir ücret alınmayacak. İsterlerse gidebilecekler.” açıklamasında bulunmuştu.

Bazı öğrenciler memleketlerine dönerken bazı öğrenciler ise yurtlarda kalmaya devam ediyordu.