İstanbul’u sağanak, yıldırım, hortum vurdu

İstanbul’da dün sağanak yağış, hortum, yıldırım nedeniyle yaşanan felakette 1 kişi hayatını kaybetti, evlerinde mahsur kalan 3 çocuk kurtarıldı.

Çok sayıda evde su baskını ve kanalizasyon taşkınları oluşurken, bazı yerlerde istinat duvarları çöktü, ağaçlar devrildi, tarım arazileri zarar gördü.

İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Yaklaşık 15 milyonu aşkın insanın yaşadığı İstanbul’u, kuvvetli sağanak, hortum, rüzgar, yıldırım vurdu. Yaşanan felakette oluşan hasarlara ilişkin İstanbul Valiliği, yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Esenyurt Pınar Mahallesi Ahmet Arif Caddesi 1272. Sokak 36 numaralı meskende mahsur kalan yabancı uyruklu, 2, 3 ve 5 yaşlarındaki üç çocuk, AFAD ve İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kurtarıldığı belirtildi.

Kurtarılan Suriyeli 3 çocuk hastanede tedavi altına alındı

112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye sevk edilen çocukların sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Suriyeli Ahmed Ş. hayatını kaybetti

Aynı sokaktaki başka bir binada mahsur kalan yabancı uyruklu iki kardeşten 31 yaşındaki Ahmed Ş. hayatını kaybederken, diğer kardeşin sağlık durumunun iyi olduğu aktarıldı. Açıklamada, Esenyurt’ta hasar tespit çalışmalarına başlandığı belirtildi. Avcılar Yeşilkent Mahallesi’nde 2 konutta su baskını meydana geldiğinin belirtildiği açıklamada, herhangi bir can kaybı ve yaralının bulunmadığı belirtildi.

Bazı işyerlerini su bastı

Açıklamada şu bilgiler aktarıldı: “Bağcılar’da kuvvetli rüzgar nedeniyle devrilen bir direk, park halindeki bir araçta kısmi hasara neden oldu. Bakırköy Demirkapı Sokak’ta meydana gelen yol çökmesi nedeniyle ilgili kurumlar tarafından gerekli müdahale yapılarak önlemler alındı. Başakşehir Şahintepe Mahallesi Duygun Sokak’taki evde mahsur kalan 1 vatandaş kurtarıldı. Beşiktaş’ta yoğun rüzgardan 20 civarındaki ağaçta hasar oluştu, 46 binada su baskını meydana geldi, olaylarda herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Beylikdüzü Yakuplu Mahallesi Hürriyet Bulvarı’nda kısmı çökmeler meydana geldi, ilgili ekipler tarafından gerekli önlemler alınarak yol ulaşıma açıldı. Büyükçekmece Ahmediye Mahallesi’nde 4 binanın çatısı hasar gördü, 10 ağaç devrildi. 

Çatalca’da hortum oluştu

Çatalca’da bir binada mahsur kalan bir yetişkin ve bir çocuğun yaralı olarak kurtarılarak 112 Acil Sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldığının belirtildiği açıklamada, “İlçede meydana gelen hortum nedeniyle Muratbey Mahallesi’ndeki bir iş yeri ve 15 konutta çatı hasarı tespit edildi, 41 binada su baskını nedeniyle hasar meydana geldi. Boş bulunan 1 belediye otobüsü zarar gördü, 1 vatandaş hafif şekilde yaralandı. Muratbey Gümrük bölgesinde meydana gelen hortum nedeniyle bir tır devrildi. Kara yolunda trafik akışı sağlanırken, devrilen aracın kaldırılması çalışmaları devam ediyor.” denildi.

Çekmeköyde 53 binada kanalizasyon taşkını meydana geldi

Çekmeköy Şile Otoyolu Madenler alt geçit üzerinde asfaltın çökmesiyle geçici olarak trafiğe kapanan yolun gerekli müdahale sonrasında ulaşıma kontrollü olarak açıldığının kaydedildiği açıklamada, “Çamlık, Mehmet Akif ve Hamidiye mahallelerinde 40, Soğukpınar, Kirazdere, Aydınlar ve Cumhuriyet mahallelerinde 13 binada kanalizasyon taşkını meydana geldi, ilgili kurumlarca gerekli müdahaleler yapıldı. Küçükçekmece Ayamama Deresi Kaynarca kolu üzerinde uzanan Atatürk ve Mehmet Akif mahallelerinde su baskınları meydana geldi. Herhangi bir can kaybı ve yaralı bulunmadığı bildirildi.” diye kaydedildi.

Ağaçlar devrildi, istinat duvarı kısmen çöktü

Silivri Gümüşyaka Mahallesi Yalıköy Caddesi’ndeki 10 binada sel baskını tespit edildiğinin belirtildiği açıklamada şunlar aktarıldı:

“Gümüşyaka, Kadıköy, Yeni Mahalle, Alibey, Balaban, Cumhuriyet, Danamandıra, Fevzipaşa, Gazitepe, İsmetpaşa, Kavaklı Cumhuriyet, Mimar Sinan, Ortaköy, Pirimehmet Paşa, Sancaktepe, Selimpaşa, Semizkumlar, Seymen mahallelerinde 72 binada kanalizasyon arızası tespit edildi, ilgili kurumların ekipleri tarafından gerekli müdahaleler yapıldı. Şişli Kuştepe, Mecidiyeköy ve Teşvikiye mahallelerindeki bazı yol ve kaldırımlarda oluşan küçük çaplı çöküntülere ilgili kurumlarca müdahale edilerek gerekli önlemler alındı. Merkez ve Teşvikiye mahallelerinde bazı ağaçların devrilmesi nedeniyle bir binanın çatısı ile iki araç hasar gördü. Üsküdar Sultantepe Mahallesi, Kurşunlu Medrese Sokağı’nda bir istinat duvarı kısmen çöktü, olay yerinde gerekli güvenlik önlemleri alındı.”

Tarım arazileri hasar gördü

Açıklamada, Çatalca’da Nakkaş, Ovayenice, Kestanelik, Çakıl ve Muratbey mahalleleri, Silivri’de Gümüşyaka, Kurfallı, Fener, Akören, Kadıköy, Bekirli, Değirmenköy, Büyükkılıçlı mahalleleri, Büyükçekmece’de Ahmediye, Eskice ve Karaağaç mahallelerindeki tarım arazilerinde hasar oluştuğu belirtildi. Açıklamada, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince sel baskınları nedeniyle oluşan hasarın tespiti için çalışmalara başlandığı kaydedildi.

Kaynak: AA