İstanbul’un pek çok noktasında kadınlardan eylem

İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılma kararına karşı İstanbul’un pek çok noktasında eylem yapan kadınlar “İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz” mesajını verdi.

İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye’nin imzasının çekilmesine karşı İstanbul’un birçok ilçesinde “İstanbul Sözleşmesini Uygula Kampanya Grubu”nun çağrısıyla protestolar gerçekleştirildi. Bu protestolar kapsamında Avcılar Kadın Platformu, Avcılar Deprem Anıtı önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada kadınlar “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” pankartının yanı sıra “Jin jiyan azadî”, “Yaşamak istiyoruz”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” yazılı dövizleri taşıdı. Açıklamanın yapılacağı anıtın çevresi polis ablukasına alınırken, kadınlar sık sık “Kararı geri çek sözleşmeyi uygula”, “ Jin jiyan azadî” ve ‘Hayatlarımızdan, haklarımızdan vazgeçmiyoruz” sloganları attı.

‘Hukuka aykırı’

Açıklamayı Avcılar Kadın Platformu’ndan Gamze Yıldırım okudu. Yıldırım, karara tepki göstererek, “Gece yarısı yayınlanan bu üç beş satırlık kararnamelerle halk iradesinin oluşturduğu Meclis görmezden gelinerek fiili bir monarşi oluşturulmuştur. Ama gözden kaçan önemli nokta bu kararnamenin yasalar önünde de kadınların gözünde de hiçbir anlamının olmayışıdır. Bu açıkça hukuka aykırı bir kararnamedir, acilen iptal edilmelidir” dedi.

‘İstanbul Sözleşmesi bizimdir’

Sözleşmeden ancak Meclis kararıyla çıkılabileceğini hatırlatan Yıldırım, “Yaşamlarımızı gericiliğe, yobazlığa, bağnazlığa teslim etmeyeceğiz, yaşam haklarımızı kararnamelerle ortadan kaldırmanıza izin vermeyeceğiz. Kadınlar, kadın kazanımlarına hız kesmeden saldırıları süren iktidara ve onun yarattığı gerici odaklara karşı mücadele etmeye devam edecek!  Haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmeyeceğiz. Haklarımızın ve hayatlarımızın teminatı olan İstanbul Sözleşmesini savunacağız. İstanbul sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklamada kadınlar Çarşamba günü Bakırköy Meydanı’nda ve Cumartesi günü de Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılacak olan eylemler ile her akşam gerçekleştirilecek olan ses çıkarma eylemlerine güçlü katılım çağrısında bulundu.

FATİH

İstanbul’da protestoların bir diğer adresi ise Fatih’te bulunan Kocamustafapaşa Meydanı oldu. Meydanda bir araya gelen kadınlar, burada basın açıklaması gerçekleştirdi. “İstanbul Sözleşmesi bizimdir” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık, “Kadınlar birlikte güçlü” ve “Kadınları değil şiddeti engelle” sloganları atıldı. İktidarın içinde bulunduğu yapısal krizden çıkamadığı söylenen açıklamada kadınlara yönelik saldırıların sebebi olarak rejimin sıkışması gösterildi.

‘Mücadele sürecek’

“Gece yarısı, kadınları dövme özgürlüğü isteyenlere büyük bir hediye verildi” denilen açıklamada, iktidarın kendi muhafazakar aile yapılarını inşaa etmeye çalıştıklarının altı çizilerek, “İstanbul Sözleşmesi biz kadınlara yaptığınız bir lütuf değil kadın mücadelesi ile kazanılmış bir haktır. Haklarımızı, hayatlarımızı, irademizi yok saydığınız feshetme kararını asla tanımıyoruz. Erkek şiddeti son bulana kadar mücadelemiz devam edecek. Sizin değil bizim kararımız demekten, haklarımızı, hayatlarımızı savunmaktan vazgeçmiyoruz.”

ŞİŞLİ

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! İsyanımızla her gün her yerdeyiz” şiarıyla haklarını savunmak için Şişli Pangaltı’da eylem gerçekleştirdi. Eyleme, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Züleyha Gülüm’ün yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. Açıklama metnini okuyan Rojda Aksoy, iktidarın yapısal bir kriz içerisinde bulunduğunu kaydederek, “Faşizmi kurumsallaştırmak için hızlıca hamleler yapmaya çalışan iktidar bir gece yarısı düşmanca, toplumu ayrıştırırcasına gündeme getirdiği İstanbul Sözleşmesi’ni cumhurbaşkanı kararnamesi ile feshetti. Bu kararı tanımıyoruz” dedi.

‘Kararı tanımıyoruz’

İstanbul Sözleşmesi’nin bir lütuf olmadığını ve kadın mücadelesi ile kazanılmış bir hak olduğunu vurgulayan Aksoy, Sözleşme’nin feshedilmesiyle kadınların iradesini yok sayıldığını belirtti. Aksoy, bu kararı tanımadıklarının altını bir kez daha çizdi.

Açıklamanın ardından eylem sloganlar eşliğinde son buldu.

MA / İSTANBUL