İşten atılan İBB işçileri: Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz

Yakalandıkları meslek hastalıkları nedeniyle İBB’deki işlerinden atıldıklarını belirten işçiler, direnişlerini belediye binası önüne taşıyacaklarını söyledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Çalışanları Derneği, meslek hastalığı raporu aldıkları gerekçesiyle işten atılanlar için Saraçhane’de bulunan belediye binası önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Meslek hastalığı işten atılma sebebi olamaz”, “İşten atılan işçiler geri alınsın” pankartının yanı sıra, “Yaşasın işçilerin birliği”, “Gücümüz birliğimizden gelir” ve “Herşey işçiler için ne zaman güzel olacak” dövizleri taşınırken sık sık, “Direne direne kazanacağız”, ” İBB işçisi yalnız değildir” sloganları atıldı.

‘Hakkımı aramaktan vazgeçmeyeceğim’

Açıklamada ilk olarak sözü işten atılan Bahadır Öcalan, büyük bir övzeriyle çalıştıklarını ve bütün iş yükünün omuzlarında olduğunu söyledi.  Öcalan, “Bu nedenle meslek hastalıkları işçilerin fiziksel olarak güç kaybına neden oldu. Bugün sağlıklarından olan işçileri gözlerini kırpmadan işten attılar. Özel sektörden hangi patronun bize iş vermesini bekleyebiliriz. Sorarım size bu ana kadar alın teri dökmüş olan bizlerin eşi ve çocukları ne içip ne yiyecekler. Ben hakkımı aramaktan vazgeçmeyeceğim” dedi.

‘Sağlık durumlarına uygun iş verilsin’

Basın açıklamasını okuyan İBB Çalışanları Derneği Başkan Yardımcısı Ahmet Dursun Özatlı da, işleri nedeniyle sağlıklarından olduklarını ve bunun sorunlarıyla hala yaşadıklarını söyledi. Özatlı, “Bugün geldiğimiz bu noktada bu özveriyle çalışan işçinin iş kaybıyla sonuçlanmıştır. İşçiler işsiz bırakılmıştır. İş yüküne bağlı sağlık konuları ve meslek hastalıkları yetkili kurullar tarafından dinlenilmiş, incelenmiş ve onaylanmıştır. Meslek hastalıkları heyeti, kurumlara şu anki mevcut sağlık durumlarına uygun işlerin verilmesini bildirmiştir” diye belirtti.

‘Direnişimiz her gün devam edecek’

İBB çalışanları olarak bu durumu kabul etmediklerini belirten Özatlı şöyle konuştu: “Mücadelemizi diyalog yoluyla sürdürmeye çalıştığımız aylar boyunca İSKİ ve İSPER’e attığımız maillerin cevabı gelmedi, yaptığımız aramalara cevap verilmedi. Aylardır sesimizi duyan olmadı, haksız durumu çözmek için geri dönüş olmadı. Bizler yapıcı ve çözüm odaklı mücadelemizi devam ettirmekte kararlıyız. Yarından itibaren direnişimiz hergün devam edecektir.”

MA / İSTANBUL