İşten çıkarılan maden işçilerinden dayanışma çağrısı

İşten çıkarılan Dev Maden-Sen üyesi işçiler, haklarını almak için yürüttükleri mücadelede Ünye halkını destek vermeye çağırdı.

HABER MERKEZİ – Ünye Madencilik tarafından Dev Maden-Sen’e üye oldukları için işten çıkarılan işçiler, Ünye halkına çağrıda bulunarak yürüttükleri mücadelede destek istedi.

Ünye Madencilik tarafından Dev Maden-Sen’e üye oldukları için işten çıkarılan işçiler Ünye Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. İşçiler adına basın açıklamasını Dev Maden-Sen Örgütlenme Uzmanı Muhammet Alkış okudu. İşyerlerindeki çalışma koşullarının işçi sağlığı ve iş güvenliğine aykırı olduğunu belirten Alkış, çalışma ortamında sürekli yoğun bir toz olduğunu ve buna karşı önlem alınmadığını söyledi. İşçilerin 1 günde 2 vardiya çalışmaya zorlandıklarını ifade eden Alkış, fazla mesai ücretlerinin de ödenmediğini söyledi.

‘Bütün işçilerin haklarını savunmaya devam edeceğiz’

Alkış, Dev Maden-Sen’in sendikalı ya da sendikasız bütün maden işçilerinin her türlü haklarını savunmaya devam edeceklerini kaydetti. Alkış şunları belirtti: “Biz Ünye maden işçileri olarak işvereni hukuka uygun davranmaya, kamuoyunu yanlış bilgilendirmekten vaz geçmeye, yıllardır bu işletmeye emek harcayan işçilerin sendikal haklarını tanıyarak bir önce masaya oturmaya davet ediyoruz” dediler.  Alkış, maden işçilerinin yürüttüğü mücadeleye destek çağrısında bulunarak, “Ünye halkını, dostlarımızı, kardeşlerimizi alınterimizin hakkını almak için yürüttüğümüz mücadelede bizleri desteklemeye, yanımızda olmaya çağırıyoruz” dedi.

‘İşçiler haksız yere işten çıkarıldı’

Açıklamanın ardından konuşan Avukat Yıldıray Çıvgın, “Sadece sendikal haklarını, anayasal örgütlenme haklarını kullanan işçilerin haksız yere işten çıkarılmaları nedeniyle işverene karşı hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi. İşverenin işçileri işten çıkararak tamamen hukuka aykırı davrandığını ifade eden Çıvgın, “İşçilerin işlerine dönmeleri için gereken her şeyi yapacağız” şeklinde konuştu.

Maden işçilerinin basın açıklamasına Ünye Alevi Kültür ve Dayanışma Derneği, Akkuşlular Kültür ve Dayanışma Derneği, Ünye CHP İlçe Teşkilatı ve Sahilköy Mahallesi Muhtarı Mehmet Şensoy da destek verdi.