İstifa eden Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi ‘savaş suçlarından’ Lahey’e getirildi

Kosova Özel Savcılığı, görevinden istifa eden Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin Lahey’e getirilerek gözaltında tutulduğunu açıkladı.

Thaçi, Lahey’deki Kosova Özel Savcılığının hazırladığı savaş suçları iddianamesinin mahkeme tarafından kabul edilmesi üzerine dün görevinden istifa etmişti.

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi

Hollanda’nın Lahey kentindeki Kosova Özel Savcılığından yapılan açıklamada, aralarında istifa eden Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin de bulunduğu eski Meclis Başkanı Kadri Veseli, Kurtuluş Ordusunun (UÇK) eski komutanlarından Recep Selimi ve eski Kosova Meclis Başkanı ve Kosova UÇK eski sözcüsü Yakup Krasniçi gibi üst düzey yetkililerin Lahey’deki tutukevine yerleştirildikleri belirtildi. 

Thaçi iddianamenin ardından istifa etti

Thaçi, Lahey’deki Kosova Özel Savcılığının hazırladığı savaş suçları iddianamesinin mahkeme tarafından kabul edilmesi üzerine dün görevinden istifa ettiğini duyurmuştu. Krasniçi, Kosova Özel Savcılığı, AB Kosova Misyonu (EULEX) ve Kosova Polisi iş birliğinde düzenlenen operasyonda 4 Kasım’da gözaltına alınmıştı.

’Kosova’nın özgürlüğü için ödenmesi gereken küçük bir bedel’

Gözaltına alınmadan önce Kosova’nın başkenti Priştine’deki Cumhurbaşkanlığı bahçesinde düzenlediği basın toplantısında görevinden istifa ettiğini açıklayan Thaçi, Kosova halkına sakin olmaları çağrısında bulundu.

Kosova Özel Mahkemesinde görevli yargıcın, hakkındaki iddianamenin kabul edildiğini kendisine bildirdiğini aktaran Thaçi, “Şahsım ve ailem adına, özgürlük, bağımsızlık ve devlet kurma yolundaki 30 yıllık çabalarımızda bana inanıp beni destekleyen sizler adına çok zor bir an.” dedi.

Kosova vatandaşlarını umutlarını yitirmemeye ve ülkenin son 30 yılda elde ettiği özgürlük, bağımsızlık ve devlet kurma hakkında düşünmeye çağıran Thaçi, kendisi ve silah arkadaşlarına yönelik bu iddianameyi “Kosova’nın özgürlüğü ve inşası için ödenmesi gereken küçük bir bedel” olarak nitelendirdi.

Thaçi ‘insanlığa karşı suç ve savaş suçu’ ile suçlanıyor

Öte yandan, Lahey’deki Kosova Özel Savcılığı UÇK’nin eski komutanlarından Recep Selimi hakkında da iddianame hazırlandığını açıklamıştı.

Lahey’deki özel savcılık, Thaçi ve eski Meclis Başkanı Veseli hakkında Kosova’daki savaşta (1998-1999) “insanlığa karşı suç” ve “savaş suçu” işledikleri gerekçesiyle 24 Haziran’da iddianame hazırlamış ve yetkili özel mahkemeye sunmuştu. İddianamede adı geçen kişilerin, 100 kişinin ölümünden sorumlu oldukları, şüphelilerin cinayet, sürgün ve işkence gibi savaş suçlarıyla da itham edildikleri belirtilmişti.

Kosova Özel Savcılığı ve Odaları

Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığı olarak da anılan özel mahkeme ve bünyesindeki özel savcılık, 2011’de kuruldu. 1998-2000 yıllarında bölgede işlendiği belirtilen savaş suçlarını araştırmak ve yargılamak amacıyla oluşturulan bu yargı organı, uluslararası hakim ve savcılardan oluşuyor.

Hollanda’nın Lahey kentindeki özel savcılık, 2019’un başından beri onlarca eski Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) mensubunu ifade vermek üzere davet etmişti. Mahkeme, 2019’da “şüpheli” sıfatıyla ifade vermeye Kosova’nın eski başbakanlarından Ramush Haradinaj’ı da çağırmış, Haradinaj bunun ardından görevinden istifa etmişti.

AA – LAHEY