İstinaf gazeteciler hakkında verilen kararı bozdu

Kapatılan ve 14 çalışanına dava açılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinden 5 gazeteciye verilen toplam 14 yıl 4 ay hapis cezasını İstinaf Mahkemesi bozdu.

Kapatılıp mallarına el konulan, 14 çalışanı hakkında açılan davada 5 çalışanına toplamda 14 yıl 4 ay hapis cezası verilen Özgürlükçü Demokrasi gazetesi davası için gazetenin avukatları İstinaf Mahkemesi’ne başvurmuştu.

Özgürlükçü Demokrasi gazetesi, 28 Mart 2018’de yönetimine kayyım atandıktan sonra 8 Temmuz 2018’de çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatıldı. Kapatılıp mallarına el konulan, 14 çalışanı hakkında açılan davada 5 çalışanına toplamda 14 yıl 4 ay hapis cezası verilen Özgürlükçü Demokrasi gazetesi davası için gazetenin avukatları İstinaf Mahkemesi’ne başvurmuştu. Dosyayı inceleyen mahkeme gazeteciler hakkında verilen cezalara ilişkin kararını açıkladı.

Ramazan Sola hakkında verilen beraat kararını onaylayan mahkeme, Mizgin Fendik ve Pınar Tarlak için verilen beraat kararını ise bozdu. İhsan Yaşar, Hicran Ürün, Mehmet Ali Çelebi, Reyhan Hacıoğlu ve İshak Yasul’a verilen cezayı yerinde bulmayan mahkeme dosyayı bozarak dosyayı İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne geri gönderdi.

Şirket kararı da bozuldu

Engin Basın Yayın Sanayi Ticaret Limited Şirketi hakkında ise, “Şirketin ticari kaygılar dışında terör örgütünün hedeflerine ulaşması için bir araç olarak kurulup kurulmadığının bilirkişi marifetiyle tespiti ile sonucuna göre karar verilmesinde zorunluluk bulunması” ifadelerine kararında yer veren mahkeme, şirket hakkında verilen kararı da bozdu.

MA