İsveç Sol Parti’den HDP’ye ziyaret: HDP demokrasi için önemli bir aktör

İsveç Sol Parti heyeti Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nde ziyarette bulundu.

İsveç Sol Parti Genel Başkanı Jonas Sjöstedt, Meclis Başkan Vekili Lotto Jonhson Formarve ve İsveç Sol Parti Dış İlişkiler Sorumlusu H. Erik Metz Swernaling’den oluşan heyeti, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcücü Hişyar Özsoy karşıladı.

İsveç Sol Parti heyeti Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’nde ziyarette bulundu.

HDP’yi ziyaret eden İsveç Sol Parti Genel Başkanı Jonas Sjöstedt, çatışma ve saldırganlığın olduğu ortamda HDP’nin diyaloğu seçtiğini belirterek, “Bu sesin susturulması Türkiye için büyük bir kayıp olacaktır. HDP sadece 6 milyonu temsil ettiği için değil Türkiye’deki demokrasi için önemli bir aktör” dedi.

Yapılan görüşmenin ardından gerçekleştirilen basın açıklamasında ilk olarak söz alan Buldan, İsveç Sol Parti heyetinin dün Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmek istediğini ancak başvuruya olumlu yanıt alamadıkları için cezaevi önünde basın açıklaması yaptıklarını hatırlattı. Buldan, “Bu açıklamayla hem Demirtaş’ın hem de cezaevinde olan tüm insanların haksız ve hukuksuz bir şekilde içeride olduğunu belittiler. Bu açıklama bizim için çok önemliydi” dedi.

Heyetin HDP’ye göstermiş olduğu dayanışma ve ziyaretten duydukları mutluluğu dile getiren Buldan, “Son dönemde bu denli dayanışmaların artması bize büyük güç veriyor. Bu tür dayanışmalara ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz. Kendilerine teşekkürlerimi iletiyorum ve bundan sonraki dönemde de dayanışmanın mutlaka daha da büyüyerek gelişmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

‘Gelmeye devam edeceğiz’

Ardından söz alan İsveç Sol Parti Genel Başkanı Jonas Sjöstedt, Demirtaş ile cezaevine girmeden önce de tanıştığını dile getiren Sjöstedt, “Dün de Edirne’de ziyaret etmek istedik. Ancak hayal kırıklığı yaşadık. Kendisini ziyaret etmek istediğimizi öncesinden Türkiye yetkililerine iletmiştik ama mümkün olmadı. Ama temin ederim ki biz gelemeye devam edeceğiz. Bizi görüştürmeseler bile gelmeye devam edeceğiz. Ta ki Demirtaş özgürlüğüne kavuşana kadar. Demirtaş ve Yüksekdağ, Türkiye’deki binlerce siyasi politik tutuklunun da temsilcisi” şeklinde konuştu.

‘Korktukları için bu kadar insan cezaevinde’

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında verdiği kararların yerine getirilmesini istediklerini belirten Sjöstedt, “Demirtaş, Yüksekdağ ve binlerce siyasi tutuklunun cezaevinde olmasının sebebini biliyoruz. Çünkü iktidar korkuyor. HDP demokrasi ve barış mücadelesi veriyor. Sadece kimi sosyal haklar için değil aynı zamanda tüm azınlık gruplar için barışçıl bir mücadele sergiliyor. Bu mücadele karşısında korktukları için bu kadar insan cezaevinde” ifadelerini kullandı.

‘HDP demokrasi için önemli bir aktör’

Siyasi tutukluların bırakılmasıyla Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkilerin de güçlendireceğine vurgu yapan Sjöstedt, “Fakat bu kadar çok insanın cezaevinde, siyasi gerekçelerle tutuklu olması bu süreci de zorlaştırıyor. Türkiye’deki genel durumla ilgili son derece kaygılıyız. Sadece ülke içinde yaşanan demokratik muhalefete yönelik saldırılar değil, aynı zamanda Türkiye’nin dışında da birtakım müdahaleler var. Bölgenin çoğu yeri ikinci üçüncü Suriye durumuna dönüşebilir kaygımız var. Bu kadar saldırganlığın, çatışmanın olduğu ortamda HDP; aklı, mantığı, diyalogu seçti. Tam da bu sesin susturulması Türkiye için büyük bir kayıp olacaktır. HDP sadece 6 milyonu temsil ettiği için değil Türkiye’deki demokrasi için önemli bir aktör. Burada aslında Türkiye Cumhuriyeti’nin iki yolu var. Ya bir taraftan daha fazla çatışma, daha fazla şiddet hem içeride hem de dışarıda, ya da bunun aksine diyaloğu barışçıl siyaseti tercih edecekler. Bizim talebimiz tabi ki barışı ve diyaloğu esas almaları. Daha saldırganlık yerine barışı diyaloğu esas almaları” diye belirtti.

Türkiye’ye küresel düzeyde bir ilginin olduğunu kaydeden Sjöstedt, “Biz de onun için ilerici güçler olarak, ısrarla tekrar tekrar Türkiye’ye gelmeye ve dayanışmamızı göstermeye devam edeceğiz. HDP ile de bundan sonraki dayanışmamızı devam ettireceğiz” dedi.

‘Kendileri de susturulacak diğer parti olacak’

Basın mensuplarının “başka partileri de ziyaret edecek misiniz” sorusuna ise Sjöstedt, “Bu defalık sadece HDP ile görüşüyoruz. Bugün HDP için buradayız. HDP’yi hem çok seviyoruz kardeş parti. Ben aynı zamanda diğer muhalefet partilerine şunu söylemek istiyorum; eğer HDP’yi susturabilirlerse kendileri de susturulacak bir sonraki parti olacak” şeklinde yanıtladı.

MA