İtalya Başbakanı Conte: Riskli haftalara girdik

İtalya Başbakanı Conte, koronavirüs salgını nedeniyle riskli haftalara girdiklerini belirterek, “Bu mücadeleyi kazanmak için 60 milyon İtalyanın katkısına ihtiyacımız var.” dedi.

İtalya’da koronavirüs (Covid-19) bulaşanların sayısı 24 bin 747’yi, hayatını kaybedenlerin sayısı ise bin 809’u buldu. İtalya Başbakan Giuseppe Conte, salgınla ilgili Corriere della Sera gazetesine demeç verdi. İhtiyaç dışında hiçbir şekilde evden çıkılmaması gerektiğini belirten Conte, “Riskli temaslardan kaçınarak evde kalmaya devam etmeliyiz. Bu şekilde virüse karşı daha etkili mücadele edeceğiz.” dedi.

‘Bu haftalar en riskli haftalar’

Bilim insanlarının virüsün henüz yayılma konusunda zirve yapmadığını söylediğini belirten Conte, “Bu haftalar, en riskli haftalar ve maksimum dikkat gerektiriyor. Bu, son yılların en önemli mücadelesi. Bu mücadeleyi kazanmak için 60 milyon İtalyanın katkısına ihtiyacımız var.” diye konuştu.

‘Şu an için yeni kısıtlamalara gerek yok’

Geçen haftadan bu yana uygulanan karantinanın nasıl gittiğini gelecek dönemde göreceklerine işaret eden Conte, “Bilim teknik kurulunun yönlendirmeleri doğrultusunda aldığımız kararların sonuç verip vermediğini teyit için birkaç hafta daha beklememiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Şu an için yeni kısıtlamalara gerek olmadığını bildiren Conte, mevcut kurallara uyulmasının büyük önem taşıdığını, belediyelerin park ve bahçeleri kapatmasının doğru bir karar olduğunu kaydetti.