İtalya “koronasız” uçuşlara başladı

Havalimanı işletmesinin CEO’su, “Gelecekte tükürük testleri olacak, bunlar işleri x-ray’den geçmek kadar kolay hale getirecek” dedi

İtalya hızlı testler sayesinde “koronasız” uçuşlar sunmaya hazırlanıyor.

Fotoğraf: Independent

Projede, uçağa binmeden önce tüm yolcuların koronavirüs testinin negatif olduğundan emin olmak için 30 dakikalık sürüntü testleri kullanılıyor.

İlk başta Alitalia havayolu şirketinin Roma’daki Fiumicino Havalimanı’ndan Milano’ya giden günlük uçuşlarından ikisinde denenen girişimle, Avrupa’daki giden yolculara ilk kez hızlı test uygulanıyor.

Pilot uygulama başarıya ulaşırsa debelenen havacılık endüstrisini canlandırmaya yardım etmek için diğer uçuşlarda da uygulanacak.

Fiumicino’yu işleten ADR şirketi, müşteri güvenini artırmak için yolculara ücretsiz olarak uygulanacak 30 dakikalık testleri kullanmayı planlıyor.

ADR CEO’su Marco Troncone, The Times’a şöyle konuştu:

Bu uçuşlarda yanınızdaki kişinin negatif olduğunu biliyorsunuz.
Hızlı testler şu anda burun sürüntüsüne dayanıyor ama gelecekte tükürük testleri de olacak ve bunlar işleri x-ray’den geçmek kadar kolay hale getirecek.

Test sonucu pozitif çıkanların seyahat etmesine izin verilmeyecek fakat sonucun doğrulanması için geleneksel bir sürüntü testi yaptıracak ve daha sonraki uçuşlar için kupon kazanacaklar.

Bu kişilerin şehirde karantinaya girmeleri de gerekebilir.

Test sonucu negatif çıkan yolcuların önlem olarak uçuş boyunca maske takması gerekecek. Farklı sürüntü testleri farklı isabetlilik oranlarına sahip, negatif sonuçlardaki hata oranları yüzde 2’yle yüzde 37 arasında değişiyor.

Independent Türkçe