İtalya’nın tamamı ‘Kırmızı bölge’ ilan edildi

İtalya Başbakanı Conte, koronavirüse karşı artık zamanın kalmadığına vurgu yaparak “Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz.” dedi.

İtalya’nın başkenti Roma

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aldıkları kararlara ilişkin Başbakanlık sarayı Chigi’de basın toplantısı düzenledi. Conte, toplantıda Bakanlar Kurulu olarak aldıkları ve bu akşamki kararnameyle bütün ülkede yürürlüğe girecek olağanüstü kararları duyurdu.

‘Artık zaman kalmadı’

Koronavirüsün bulaştığı kişi sayısına dikkat çeken Conte, “Rakamlar, bize ölen ve yoğun bakımdaki kişi sayısının ne yazık ki önemli şekilde arttığını söylüyor. Artık zaman kalmadı.” dedi. Conte, şunları kaydetti: “Hepimiz İtalya’nın iyiliği için bir şeylerden vazgeçmeliyiz. Önemli sayıda kişiye bulaştığı için alışkanlıklarımızı değiştirmek durumundayız. Artık tek bir kırmızı bölge yok, tek bir İtalya korumalı bir İtalya var. Bütün ülkeyi kırmızı bölge ilan ediyoruz.”

‘Serbest dolaşım sınırlandırılacak’

Ülkede serbest dolaşımı sınırlandıracaklarını belirten Conte, “Evde kalıyorum’ şeklinde özetleyebileceğimiz tedbirleri imzalayacağım. Onaylanmış iş veya sağlık nedenleri dışında hiçbir hareket olmayacak ve dışarıda ya da lokallerde toplanma yasağını da ekledik.” diye konuştu.

‘Bugün için doğru karar evde kalmaktır’

Bu kararnameyle bütün İtalya’nın korumalı bir alan haline geleceğini ifade eden Conte, bugünden itibaren hükümetin tüm ortaklarıyla ülke genelinde daha güçlü ve sıkı önlemler almaya karar verdiklerini aktardı.

Conte, “Bana inanın ki, bu kolay değil, bütün bu kuralları bütün yarımadaya uygulamak. Bu işin ciddiyetinin farkındayız. Bütün sorumluluğu alıyoruz. Sorumluluk zamanı. Sağlık herkesin esas hakkıdır. Bundan geri adım atmaya izin veremeyiz. Bugün için doğru karar evde kalmaktır. İtalya’nın geleceği bizim elimizde. Herkes kendi üzerine düşeni yapmalı.” şeklinde konuştu.

‘Okullar 3 Nisan’a kadar kapalı kalacak’

Conte, bütün ülke genelindeki tüm ilk ve orta dereceli okullar ile üniversitelerin yine 3 Nisan tarihine kadar kapalı kalacağını belirtti. Conte, bu kararnameyle ülkede Birinci Futbol Ligi Serie A dahil bütün spor müsabakalarının 3 Nisan’a kadar durdurulduğunu da sözlerine ekledi.

AB’den bütçe açığı konusunda daha fazla bütçe esnekliği de talep edebileceklerini söyleyen Conte, ülkede Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini dile getirdi.

Conte’nin açıkladığı son kararnameye göre, ülkede sadece ordu mensupları, sağlık görevlileri ile hükümet yetkililerinin serbest dolaşım hakkı olacak.

Ölü sayısı 463’e yükseldi

İtalya’da koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı şu ana kadar 97 kişi daha artarak 463’e yükseldi.Virüs bulaşanların sayısı ise 9 bin 172’ye ulaştı.

AA – ROMA