CHP’li kadın milletvekillerinden çağrı

Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ – CHP’li kadın milletvekilleri, kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik her türlü şiddet suçlarından ‘haksız tahrik’, ‘iyi hal’ gibi hafifletici nedenlerin uygulanmaması yönündeki tekliflerinin derhal gündeme alınmasını talep etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, partisinin kadın milletvekilleriyle beraber Meclis’te kadın cinayetlerine ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda milletvekilleri katledilen kadınların fotoğraflarının olduğu dövizleri taşıdı. Karabıyık, dünyanın ve Türkiye’nin, kadına şiddeti önlemeye ilişkin geldiği noktanın içler acısı boyutta olduğunu söyledi.

Türkiye’nin de ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nde kadına yönelik şiddetin kadınlara karşı bir insan hakları ihlali ve ayrımcılık olarak tanımlandığını söyledi. Türkiye’de son 10 yılda kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzün yüzde bin 400 oranında arttığına işaret eden Karabıyık, yalnızca 2019’da 407 kadının, erkekler tarafından öldürüldüğünü, binlerce çocuğun istismar edildiğini söyledi.

‘Cinayetlere davetiye çıkarılıyor’

Karabıyık, kadın cinayeti ve kadına şiddet davalarında en çok başvurulan ceza indirimi gerekçelerinin ‘haksız tahrik’ ve ‘mahkemede iyi hal’ gibi bahaneler olduğuna dikkat çekti. Kadın sivil toplum örgütlerinin yaptığı araştırmaya göre, kadın cinayetlerinde, faillerin yüzde 45’inin ‘tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimlerinden faydalandığına işaret eden Karabıyık, şunları söyledi:

“Yargıdaki bu eğilim nedeniyle her yıl yüzlerce kadın sözde aile haysiyeti, namus, şeref gibi kavramların arkasına saklanılarak ve örf, adet, gelenek gerekçe gösterilerek eski eşleri veya nişanlıları tarafından katledilmekte, failler de hafifletilmiş cezalarla kurtulmaktadır. Bu durum kadına şiddete ve kadın cinayetlerine adeta davetiye çıkarmaktadır.”

‘Kadınların katline çanak tutuluyor’

Karabıyık, uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuattaki tüm düzenlemelere karşın, Türkiye’de kadın cinayetlerinin önünün alınamadığını, kadınların hemen her gün erkekler tarafından katledildiğine vurgu yaptı. Güneş Karaçuban ve Fatma Şengül davalarında da indirim uygulandığını hatırlatan Karabıyık, İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı şekilde, sözde gerekçelerle indirim kararı verilmesiyle kadınların katline adeta çanak tutulduğunu belirtti.

Karabıyık, suç işlemenin cezai karşılığının caydırıcılıktan uzak olduğu düşüncesinin, muhtemel mağdurları endişelendirdiği gibi muhtemel failleri ise cesaretlendirdiğini kaydetti. Bu bağlamda TCK’da değişiklikler yapılarak, kadın cinayetlerinde ve cinsel istismar suçlarında ‘tahrik’, ‘iyi hal’ gibi indirimlerin uygulanmaması konusunda kadınların haklı taleplerini tekrar vurguladıklarını belirtti.

Kadın milletvekillerine çağrı

Karabıyık, CHP’li kadın milletvekilleri olarak kadın cinayetlerinde ve kadına yönelik her türlü şiddet suçlarından haksız tahrik, iyi hal ve bunun gibi hafifletici nedenlerin uygulanmaması, kadın cinayetleri ve her türlü şiddet suçlarının TCK’da ‘özel suç’ olarak düzenlenmesi yönündeki tekliflerinin derhal gündeme alınmasını talep etti.

Karabıyık, yeni yılda ilk iş olarak bu teklifin Adalet Komisyonunda görüşülmesi ve Genel Kurulda oylanarak oy birliğiyle kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

Meclisteki tüm grupların desteğiyle bu değişikliği derhal yapmak için tüm partilerdeki kadın milletvekillerine çağrıda bulunan Karabıyık, “Gelin, el ele verelim ve bu değişikliği gerçekleştirelim. Çünkü tek bir kadın katilinin daha elini kolunu sallayarak gezmesine tahammülümüz yok.” dedi.