İYİ Parti ‘Covid-19’ cezalarının iptal edilmesini istedi

İYİ Parti Grup Başkanvekili Dervişoğlu, Covid-19 tedbirlerine vatandaşların uymaya çalıştığını belirterek, “Şimdi devlete düşen, bu fedakarlığı karşılıksız bırakmayıp, zaten kanuna, kitaba pek de uygun düşmeyen o cezaları iptal etmektir.” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Türkiye’nin 12 Eylül’den miras kalmış antidemokratik siyasi partiler kanunundan kurtulmasının temel bir ihtiyaç olduğunu kaydeden Dervişoğlu, “İktidar kanadının üzerinde konsensüs sağlanması icap eden temel yasalar üzerinde, yangından mal kaçırır misali birdenbire vaziyet alması dikkat çekici bir durumdur. Bu konuda henüz bize sunulmuş bir çalışma yoktur.” ifadelerini kullandı. 

‘Yassıada’da anti demokratik bir tablo resmettiler’

27 Mayıs’ta Yassıada’da düzenlenen törene hiçbir siyasi parti ya da sivil toplum kuruluşunun davet edilmediğini belirten Dervişoğlu, “Anti demokratik bir darbeyi kınamak için fırsat bildikleri açılışta, anti demokratik bir tabloyu resmettiler. Demokrasi Adası değil, sanki çiftlik açtılar.” şeklinde konuştu.

‘Sokak kısıtlamasını yasalar çerçevesinde yapmaktan kaçındı’

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında alınan önlemlerden biri olan sokağa çıkma kısıtlamasına dikkati çeken Dervişoğlu, iktidarın bu uygulamayı yasalar çerçevesinde yapmaktan kaçındığını söyledi.

‘Devlete düşen cezaları iptal etmektir’

İktidara çağrıda bulunan Dervişoğlu, şunları kaydetti:”Bütün vatandaşlarımız elinden geldiğince kurallara uymaya çalıştı, devletine isyan etmedi ve büyük fedakarlıklar yaptı. Şimdi devlete düşen, bu fedakarlığı karşılıksız bırakmayıp, zaten kanuna, kitaba pek de uygun düşmeyen o cezaları iptal etmektir. Bu süreçte çok ciddi ekonomik sorunlarla, işsizlikle karşı karşıya kalan milletimizin sırtına bir de 3 bin liraları aşan ceza yükünü bindirmeyin. Devletin şefkatli elini uzatarak cezaları iptal ediniz.”

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’nın, hukuki bir çalışmayı MHP ile birlikte yürüttüklerine yönelik açıklamasına ilişkin soruya Dervişoğlu, “İktidar, iktidarını kaybetme endişesine düşmüş ve bunu TBMM’de çoğunluğuna güvenerek, yasa yetkisini kullanmakla telafi etmeye çaba sarf edecek gibi görünüyor. Demokratik endişeleri ortadan kaldıran bir düzenleme olacağı kanaatini taşımıyoruz.” cevabını verdi. 

İYİ Parti’nin yetkili organlarının Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu üzerinde çalışmalar yaptığını ifade eden Dervişoğlu, “Önümüze bir metin geldiğinde değerlendirmeleri kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.