İYİ Parti: Derhal zorunlu karantina uygulamasına geçin

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Paçacı, koronavirüs salgınına ilişkin devleti yönetenlerin olayın ciddiyetini henüz anlamış görülmediğini belirterek, acilen derhal zorunlu karantina uygulamasına geçilmesini istedi.

Paçacı, ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a parti liderlerini tek tek veya topluca çağırıp görüş alışverişinde bulunmasını istedi.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı basın toplatısı düzenledi. Toplantıda konuşan Paçacı, Türkiye’de virüsün hızla yayılmaya devam ettiğini belirten Paçacı, virüse karşı alınması gereken tedbirlerin taksit taksit ve gecikmeli olarak alınmaya çalışıldığını belirtti. Paçacı, Türkiye Cumhuriyeti devletinin temel varoluş değerlerinin siyasi fanatizme teslim edildiğini belirterek, “Devlet ve millet arasındaki ‘göbek bağı’ kesilmiş” dedi.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı

‘İktidar kriz sürecini siyasallaştırıyor’

Devleti yönetenlerin, kriz yönetimi konusunda niteliksiz bir durum sergilediklerini söyleyen Paçacı, reaksiyon vermekte de geciktiklerini belirtti. Ayrıca iktidarın koronavirüs krizini siyasi ve ideolojik perspektiften okumaya ısrarla devam ettiğine vurgu yapan Paçacı, “Kriz sürecinin siyasallaştırıldığının en bariz göstergesi ise bağış kampanyasında yaşanmıştır. Belediyelerin başlatmış olduğu bağış kampanyaları durdurulmuştur.” diye konuştu.

‘İktidar maalesef rant derdine düşmüştür’

Bu dönemde siyasi tavırla hareket edilmesi son derece yanlış olduğunu söyleyen Paçacı, “Millet can derdinde, ekmek derdinde iken iktidar maalesef siyasi rant derdine düşmüştür. Ankara ve İstanbul Belediyesi AK Partinin elinde olsaydı bu kararlar alınır mıydı?” diye sordu.

‘İktidarın öncülük ettiği kampanyalara kuşku ile bakılıyor’

Paçacı, iktidarın geçmiş dönemlerde aracılık ettiği kampanyalarda toplanan paraların nereye ve kimlere gittiği şeffaf bir biçimde açıklanmadığını söyledi. Dolayısıyla birçok vatandaşın iktidarın öncülük ettiği kampanyalara kuşku ile bakmaya başladığını ifade eden Paçacı, “En kısa sürede yerel yönetimlerin de kampanya başlatarak ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım etmesinin önü açılmalıdır.” dedi.

’21 gün süreli zorunlu karantina uygulamasına geçin’

Sağlık Bakanı Koca’nın dün bir hastanın 30 kişiye hastalık bulaştırdığını ifade ettiğini hatırlatan Paçacı, “Buradan İYİ Parti olarak, tekrar ifade ediyoruz ki 21 gün süre ile zorunlu karantina uygulamasına derhal geçin. Halkımızın sağlığı her şeyin üstündedir. Bu kararı almayanlar manevi sorumluluktan ve vebalden kurtulamayacaktır.” diye konuştu.

‘Kapanacak iş yeri sayısı 400 bine ulaşmakta’

Paçacı, koronavirüsün insan sağlığı dışındaki diğer tahribatının ekonomik sistemler üzerinde de görüleceğini belirtti. Bugün Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 210 bin iş yerinin kapatıldığına dikkat çeken Paçacı, ayrıca durgunluktan dolayı kapanan iş yerleri ile birlikte bu sayının yaklaşık 400 bine ulaşmakta olduğunu söyledi.

‘İşsizlik yüzde 20-25 seviyelerine çıkabilir’

2018’den bu yana yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla yüzde 13.7’ye ulaşan işsizlik rakamının bu kriz sonrası yüzde 20 – 25 seviyelerine çıkabileceğini belirten Paçacı, “Açıklanan ekonomik önlemler kalkanı işsizlik problemini çözmekten çok uzaktır.” Dedi.

Firmaların da halen hem gelirleri düşerken hem de borç ödemek zorunda kaldığına işaret eden Paçacı, “Bu firmalarımızın hükümetin önerdiği gibi banka borçları ertelenmiş olsa dahi, üç ay sonra borçlarını ödeyecek kadar gelir üretmeleri mümkün değildir.” dedi.

‘Ekonomik krizin büyüklüğü virüsün kontrol altına alınma süresine bağlı’

Devleti yönetenlerin olayın ciddiyetini henüz anlamış görülmediğini kaydeden Paçacı, “Bu yönetim biçimiyle enflasyon, işsizlik ve TL de değer kaybının maalesef devam edebileceğini ifade edebiliriz.” diye konuştu. Ekonomik krizin büyüklüğünün ve tahribatının virüsün kontrol altına alınma süresine bağlı olduğunun unutulmaması gerektiğini söyleyen Paçacı, “Bu nedenle sözlerimin başında ifade ettiğim üzere derhal ve acilen zorunlu karantina uygulamasına geçilmelidir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a parti liderleriyle görüşme çağrısı

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini eleştiren Paçacı, “Bugün bu ağır krizi çözmek için tek bir kişinin aklına değil, ortak akla ihtiyaç vardır. Siz kendinizi ve çevrenizi sarayda koruyabilirsiniz. Ancak ekmeğini kazanmak için dışarı çıkmak zorunda kalan ve 1000 TL yardım parası almak için PTT kuyruğundaki izdiham yaratan vatandaşa sahip çıkmak zorundasınız.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Paçacı, parti liderlerini tek tek veya topluca çağırıp görüş alışverişinde bulunmasını istedi. Paçacı, Erdoğan’dan “Parti temsilcilerinin bulunduğu bir kriz çalışma grubu oluşturun. Böyle bir yöntemi benimsediğiniz takdirde İYİ Parti olarak bu krizin en az hasarla atlatılması için katkı sağlayacağımızı buradan kamuoyuna ifade etmek istiyorum.” dedi.